< sekcia Zahraničie

Hnutie žltých viest pokračovalo v protestoch

Archívne foto. Foto: TASR/AP

Hnutie uvádza, že počet protestujúcich naprieč krajinou dosiahol 41.000.

Reims 18. mája (TASR) - Prívrženci francúzskeho hnutia tzv. žltých viest v sobotu protestovali vo viacerých francúzskych mestách, informovala agentúra AFP. Hnutie si pripomenulo šesťmesačné výročie od prvých demonštrácií v novembri minulého roka, počet protestujúcich sa však zmenšuje.

Podľa francúzskeho ministerstva vnútra sa na sobotňajších protestoch zúčastnilo 15.500 ľudí, z čoho 1600 v Paríži. Oproti minulému týždňu, kedy účasť dosiahla 18.600, to predstavuje pokles. Mnohí z účastníkov však podľa AFP vyjadrili odhodlanie pokračovať v protestoch.

Hnutie žltých viest uvádza, že počet protestujúcich naprieč krajinou dosiahol 41.000.

Prvé protesty po celom Francúzsku sa konali 17. novembra, keď príslušníci hnutia vyšli do ulíc, aby vyjadrili nespokojnosť s reformami prezidenta Emmanuela Macrona. Na demonštráciách sa vtedy zúčastnilo takmer 300.000 ľudí.

Niekoľko stoviek demonštrantov v Meste Bordeaux sa pripojilo k environmentálnym aktivistom v pochode proti spoločnosti Monsanto.

Monsanto - dcérska spoločnosť farmaceutickej spoločnosti Bayer - vyrába prípravok proti hmyzu. Jeho kľúčovou zložkou je glyfosát, ktorý podľa aktivistov spôsobuje ľuďom zdravotné problémy vrátane rakoviny. Monsanto však tvrdí, že tento jeho produkt je pre ľudí bezpečný.