< sekcia Zahraničie

TASR a AFP upozorňujú na hoax

TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP. Foto: TASR/AFP

HOAX: Fotografia s banánovými škatuľami nemala nič spoločné s obeťami covidu.

Bratislava 4. júna (TASR) - Viac ako 4500 používateľov Facebooku zdieľalo slovenský príspevok s fotografiou, na ktorej vidno banánové škatule vyzerajúce ako rakvy zakryté vlajkami a ľudí, ktorí pred nimi pietne stoja. Podľa mnohých malo ísť o ďalší dôkaz, že pandémia koronavírusu je podvod. Fotografia však s pandémiou či obeťami covidu nijako nesúvisí. Agentúra AFP zistila, že snímka zachytáva januárovú pietnu spomienku na iránskeho generála Kásima Solejmáního. TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.

Fotografia pochádza z januára 2021 a vyhotovili ju počas pietnej spomienky organizovanej iránskym ministerstvom pre energetiku pri príležitosti výročia úmrtia Solejmáního, iránskeho generála, ktorý zomrel pri americkom leteckom útoku 3. januára 2020. Snímka nevznikla počas pohrebu a s obeťami pandémie koronavírusu nijako nesúvisí.

Pomocou vyhľadávania kľúčových slov a reverzného vyhľadávania obrázkov AFP zistila pôvod fotografie. "Spomienková slávnosť prvého výročia Solejmáního mučeníctva sa konala na ministerstve energetiky v súlade so zdravotnými protokolmi," píše sa po perzsky v tlačovej správe iránskeho ministerstva pre energetiku o udalosti.

Správa bola publikovaná 13. októbra 1399 perzského kalendára, čomu zodpovedá 2. január 2021, teda rok od smrti generála Solejmáního. Iránske ministerstvo na svojej stránke publikovalo aj fotografie zo spomienkovej udalosti, ktorá sa konala na južnej terase pred budovou ministerstva pre energetiku v Teheráne.

Solejmání bol veliteľom iránskych elitných jednotiek Kuds – zahraničnej jednotky islamských revolučných gárd. Podľa Pentagónu sa letecký (dronový) útok uskutočnil 3. januára 2020 krátko po polnoci. Jeho smrť tak nijako nesúvisela s pandémiou koronavírusu.

V Iráne oficiálne zaznamenali prvý potvrdený prípad covidovej nákazy 19. februára 2020. K 2. júnu 2021 si pandémia smrteľného vírusu v krajine vyžiadala viac ako 80.400 obetí.