Quantcast
< sekcia Zahraničie

Video zo supermarketu s mladými Afričanmi nie je z Európy

Video dvoch mladých Afričanov, ktorí v supermarkete otvárajú a pijú nealkoholické nápoje, bolo na Facebooku uverejnené s popiskom "Pozor na nakupovanie po Európe" a zdieľali ho desaťtisíce ľudí. Video však nepochádza z Európy, nakrútili ho v supermarkete na Pobreží Slonoviny. TASR upozorňuje na dezinformácie v spolupráci s AFP. Video zverejnila 26. februára 2020 facebooková stránka NieLiberalizmu.eu a odvtedy ho zdieľalo viac ako 43 tisíc používateľov Facebooku a videlo ho viac ako 2,3 milióna ľudí, čím sa stalo jedným z najvirálnejších príspevkov za posledné mesiace. Foto: TASR/AFP

V Španielsku video zdieľal na Twitteri Alberto Tarradas Panenque, regionálny predseda krajne pravicovej strany VOX v Girone.

Bratislava 30. apríla (TASR) – Video zachytávajúce dvoch mladých Afričanov, ktorí v supermarkete otvárajú a pijú nealkoholické nápoje, bolo na Facebooku uverejnené s popiskom "Pozor na nakupovanie po Európe" a zdieľali ho desaťtisíce ľudí. Video však nepochádza z Európy, nakrútili ho v supermarkete v africkom štáte Pobrežie Slonoviny. TASR upozorňuje na dezinformácie v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.

Video zverejnila 26. februára 2020 facebooková stránka NieLiberalizmu.eu. Odvtedy ho zdieľalo viac ako 43 000 používateľov Facebooku a videlo ho vyše 2,3 milióna ľudí, čím sa stalo jedným z najvirálnejších príspevkov za posledné mesiace.

Komentáre pod videom nie sú iba v češtine či slovenčine, ale aj v angličtine, taliančine, francúzštine alebo španielčine, čo naznačuje, že sa masívne zdieľalo aj mimo Slovenska.

Popisok síce explicitne nedáva do súvisu obsah videa s imigráciou či strachom z prisťahovalcov, mnohí komentujúci však toto prepojenie urobili sami. Viaceré komentáre podnecujú nenávisť voči prisťahovalcom v EÚ, v niektorých sa dokonca objavujú prvky rasizmu.

V Španielsku video zdieľal na Twitteri Alberto Tarradas Panenque, regionálny predseda krajne pravicovej strany VOX v Girone. Politik vo svojom príspevku na Twitteri sarkasticky komentoval situáciu, keď označil dvoch mladíkov ako "nových Kataláncov", ktorí sú podľa neho "plne integrovaní a pracujú na tom, aby mohli pracovať na dôchodky starších".

Popisok videa je však nepravdivý. Video nepochádza ani zo Španielska, ani z inej európskej krajiny. Španielska stránka Maldito Bulo, ktorá sa venuje overovaniu faktov na internete, vystopovala pôvod videa na facebookovú stránku "Ivoiriens D'abord-Officiel", na ktorej malo byť video zverejnené 16. februára.

Stránka ani príspevok však už neexistujú, a tak agentúra AFP nemohla overiť, či skutočne šlo o pôvodné video. Napriek tomu a aj po vlastnom extenzívnom skúmaní AFP súhlasí so závermi stránky Maldito Bulo, že video nenakrútili v Španielsku, ale v Pobreží Slonoviny.

Na zlomok sekundy je vo videu vidno nápis "Jus" na tabuli nad uličkou supermarketu. Nápis, písmo a farebná kombinácia tabule sa zhodujú s vizuálmi supermarketu King Cash, obchodného reťazca pôsobiaceho v Pobreží Slonoviny. "Jus" znamená po francúzsky džús a francúzština je tiež úradným jazykom Pobrežia Slonoviny.

Pomocou fotografií, ktoré sú verejne dostupné v Google Maps, sa AFP skúsila pozrieť na interiéry všetkých supermarketov King Cash v Abidjane, najväčšom meste a ekonomickej metropole Pobrežia Slonoviny. Nápisy, regály, stĺpy a podlahy alebo cenovky sa svojou farbou a vzormi naozaj zhodujú s tými, ktoré sú zachytené vo videu.