Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 14. jún 2024Meniny má Vasil
< sekcia Zahraničie

Holandsko odovzdá Ukrajine tri stíhačky F-16

Na snímke stíhačka F-16. Foto: FOTO TASR - Jaroslav Novák

Holandsko je dôležitou súčasťou medzinárodnej koalície, ktorá chce posilniť protivzdušnú obranu Ukrajiny pomocou stíhačiek F-16.

Fetesti 17. apríla (TASR) - Tri holandské stíhačky F-16 v stredu dorazia na rumunskú leteckú základňu, kde sa ukrajinskí piloti a pozemný vojenský personál učia tieto bojové lietadlá používať a udržiavať. TASR informuje na základe správy agentúry Reuters.

Holandsko je dôležitou súčasťou medzinárodnej koalície, ktorá chce posilniť protivzdušnú obranu Ukrajiny pomocou stíhačiek F-16.

Očakáva sa, že po spustení školenia dorazia prvé desiatky darovaných stíhačiek F-16 na Ukrajinu už toto leto. Popri Holandsku Ukrajinu podporia aj Spojené štáty americké či Dánsko.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky minulý rok dohodu o darovaní stíhačiek označil za "prelomovú" a dodal, že bojové lietadlá posilnia ukrajinskú protivzdušnú obranu a pomôžu s protiútokom.

Americkí úradníci sa neoficiálne vyjadrili, že stíhačky ani s vyškoleným personálom veľa nezmenia, keďže ruské vzdušné sily a obranný systém sú na veľmi dobrej úrovni, píše Reuters.

Ruský prezident Vladimir Putin sa minulý mesiac vyjadril, že darované stíhačky F-16 situáciu neovplyvnia, a že ich ruské sily na bojisku zostrelia.

Holandsko Ukrajine prisľúbilo 24 kusov stíhačiek F-16, ktoré budú používané na území Ukrajiny. Prvé z nich majú doraziť v druhej polovici roka spolu so stíhačkami z Dánska.

Dánska vláda minulý týždeň oznámila, že navýši ročný rozpočet určený na podporu Ukrajiny na tri miliardy eur. Rovnakú podporu plánuje poskytnúť aj v roku 2025.