Quantcast
< sekcia Zahraničie

Nespokojní farmári v Holandsku protestovali pred domom ministerky

Ilustračná snímka. Foto: TASR Marko Erd

Farmári pritom v rámci protestu pochodovali ešte predtým aj k budove holandského parlamentu v Haagu, kam prišli s desiatkami traktorov a dvoma kravami.

Amsterdam 29. júna (TASR) - Farmári, ktorí v Holandsku protestovali proti novým navrhovaným environmentálnym reguláciám, prerazili v utorok neskoro večer traktorom policajný kordón pred domom ministerky životného prostredia Christianne van der Walovej. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Pri incidente, ktorý sa odohral v mestečku Hierden východne od Amsterdamu, bolo zničené policajné auto a došlo aj k vyliatiu nádrže s močovkou, napísala miestna polícia na sociálnej sieti Twitter.

Polícia zároveň tento incident označila za nebezpečný a neprijateľný a uviedla, že boli prekročené všetky medze.

Bezpečnostným zložkám sa však krátko po prerazení kordónu podarilo dostať protest opäť pod kontrolu, pričom ministerka, pred domom ktorej k incidentu prišlo, sa v tom čase doma nenachádzala.

Farmári pritom v rámci protestu pochodovali ešte predtým aj k budove holandského parlamentu v Haagu, kam prišli s desiatkami traktorov a dvoma kravami. V pondelok tiež blokovali niektoré cestné komunikácie, čo spôsobilo vznik rozsiahlych kolón v niektorých častiach krajiny. Farmári tiež pri cestách pálili seno, čo spôsobili vznik hustého dymu, ktorý komplikoval vodičom viditeľnosť.

Konanie demonštrantov odsúdil i holandský premiér Mark Rutte. "V tejto krajine je neprijateľné vytváranie takýchto nebezpečných situácii, blokovanie ciest alebo zastrašovanie politikov... Zašlo to priďaleko," vyhlásil Rutte.

Podľa nového návrhu týkajúceho sa environmentálnych regulácii je potrebné v chránených oblastiach znížiť emisie o približne 70 percent. Holandská vláda odhaduje, že toto opatrenie by mohlo viesť k zatvoreniu približne 30 percent holandských fariem zameraných na chov zvierat vzhľadom na kľúčovú rolu, ktorú poľnohospodárstvo zohráva v produkcii emisii dusíka.