Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 12. apríl 2025Meniny má Estera
< sekcia Zahraničie

Holandsko sa bojí závislosti od Ruska, pokiaľ ide o liečbu rakoviny

Ilustračná snímka. Foto: TASR

NOS pripomenula, že rádioaktívne látky sa čoraz častejšie používajú v nemocniciach na výskum a liečbu rôznych druhov rakoviny a niektoré z nich sú dostupné len v Rusku.

Brusel/Amsterdam 21. augusta (TASR) - Holandskí lekári a farmaceutické spoločnosti sa obávajú závislosti Európskej únie od ruského jadrového sektora, pokiaľ ide o spracované suroviny potrebné na liečbu niektorých typov rakoviny pomocou rádioaktívnych látok. Na stredajšiu správu holandskej televízie NOS upozornil spravodajca TASR.

NOS pripomenula, že rádioaktívne látky sa čoraz častejšie používajú v nemocniciach na výskum a liečbu rôznych druhov rakoviny a niektoré z nich sú dostupné len v Rusku.

"S látkou lutécium-177 môžeme vyrobiť liek na liečbu metastázujúcej rakoviny prostaty," povedal pre NOS podpredseda Holandskej spoločnosti pre nukleárnu medicínu Wim Oyen. Dodal, že takýto typ liečby dostane niekoľko stoviek pacientov ročne, čo im predĺži život asi o štyri mesiace a výrazne im zlepší kvalitu života v tomto období.

Vedci očakávajú, že tento liek bude v najbližších rokoch používať oveľa viac nemocníc a že pomôže aj v skoršom štádiu ochorenia, čo využijú tisícky pacientov.

Jadrová zložka potrebná pre lutécium-177 sa získava obohacovaním vzácneho kovu yterbium, a to takmer výlučne v Rusku. Pred dvoma rokmi ruská štátna spoločnosť Rosatom uviedla, že vyše 95 percent obohacovania potrebného na výrobu liečivej látky sa uskutočňuje v Rusku.

To isté platí pre terbium-161, ďalšiu rádioaktívnu látku používanú pri liečbe rakoviny. Hoci sa v súčasnosti používa iba v malom meradle, vedci očakávajú, že terbium môže fungovať ešte lepšie ako lutécium.

"Od čias Stalina má Rusko továrne vyrábajúce východiskové materiály pre tieto rádioaktívne izotopy. Všetky zásoby Západu pochádzajú odtiaľ," opísal situáciu Harry Buurlage, európsky riaditeľ spoločnosti Shine, amerického výrobcu izotopov, ako sa rádioaktívne lieky nazývajú.

Táto závislosť od Ruska znepokojuje medicínsky svet. Na rádioaktívne látky na lekárske účely sa nevzťahujú sankcie EÚ voči Rusku. Existujú však obavy, že nakoniec budú uvalené sankcie aj na ne alebo že Rusko zastaví dodávky izotopov v rámci geopolitickej hry.

Televízia NOS urobila prieskum medzi 75 hráčmi na európskom medicínskom trhu a všetci sa zhodli, že by si želali menšiu závislosť od dodávateľov z krajín mimo EÚ. Za rizikového dodávateľa považujú najmä Rusko.

To je politická výzva pre EÚ, ktorá po pandémii koronavírusu buduje európsku zdravotnícku úniu s cieľom znižovať závislosť Únie od dodávok kritických liekov a vybavení z tretích krajín.

Holandsko v tejto oblasti vidí svoju šancu, keďže spoločnosť Shine v obci Veendam v provincii Groningen pracuje na výstavbe zariadení na obohatenie východiskového materiálu pre lutécium a terbium. Holandská vláda na tento projekt poskytla dotácie a pôžičky vo výške 30 miliónov eur. Americká spoločnosť začiatok výstavby plánuje na budúci rok a do konca roka 2027 alebo začiatkom roku 2028 chce výrobu lutécia spustiť okrem svojho amerického závodu aj vo Veendame. Pre Holandsko by to znamenalo koniec závislosti od Ruska aj v tejto oblasti.

Prezident pripúšťa, že by sa mohli konať predčasné voľby

Nie je si však istý, či by v súčasnosti predčasné voľby pomohli vyviesť krajinu z marazmu.

,aktualizované 

- Školy sa môžu do 28. apríla prihlásiť do vedomostnej súťaže Mladý Digitálny Európan.

- Otvárací ceremoniál Svetovej výstavy Expo 2025 sa v sobotu konal v japonskom meste Osaka.

- Sýrske ministerstvo vnútra ohlásilo v sobotu zaistenie približne štyroch miliónov tabletiek drogy captagon - stimulantu podobného amfetamínu, ktoré mali byť vyvezené z prístavného mesta Lázikíja.

- Vo väčšine okresov Banskobystrického a Košického kraja, a tiež v okrese Levice treba zo soboty na nedeľu (13. 4.) počítať s mrazom, ktorý predstavuje ohrozenie pre vegetáciu.

- Administratíva amerického prezidenta Donalda sa rozhodla vyňať smartfóny, počítače a ďalšiu elektroniku z tzv. recipročných ciel.

- Približne dve hodiny trvali rozhovory medzi predstaviteľmi Iránu a Spojených štátov o jadrovom programe Teheránu, ktoré sa v sobotu uskutočnili v Maskate, hlavnom meste Ománu.

- Opozičné KDH dúfa, že prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini by mal zabezpečiť, aby poslanci Hlasu-SD nehlasovali za novelu zákona o predčasnom odchodnom a výsluhovom dôchodku pre prokurátorov, keď ju po vetovaní vráti do Národnej rady (NR) SR.

- Najmenej 46 ľudí utrpelo ľahké zranenia, respektíve mierne podráždenie dýchacích ciest, keď sa v sobotu na výstave modelov vláčikov Miniatur Wunderland v Hamburgu nadýchali dráždivého plynu, ktorý tam vypustil neznámy páchateľ.

- Bratislavské univerzity vítajú snahu rezortu školstva zaviesť pre študentov možnosť výberu medzi písaním záverečnej práce a absolvovaním odbornej stáže.

- Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár viedol v tureckej Antalyi bilaterálne rokovania so svojim ukrajinským náprotivkom Andrijom Sybihom.

- Izraelská armáda dokončila prevzatie kontroly na novým bezpečnostným koridorom vytvoreným v oblasti bývalej židovskej osady Morag - medzi mestami Chán Júnis a Rafah - na juhu Pásma Gazy.

- Transakčná daň má množstvo nedostatkov a u obyvateľov Slovenska vyvoláva veľkú nevôľu. Uviedol to prezident SR Peter Pellegrini v relácii STVR Sobotné dialógy.

- Prezident SR Peter Pellegrini kritizuje zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše novelu zákona, ktorá upravuje predčasné odchodné a výsluhový dôchodok pre prokurátorov.

- Komisia na kontrolu informačno-technických prostriedkov (ITP) ešte nie je zriadená. Koalícia hovorí, že sa v súčasnosti kreuje. Opozícia však namieta, že proces stojí a koaliční predstavitelia sa nechcú posunúť vpred.

- Zmena nálady investorov, ovplyvnená súčasnou situáciou v globálnej ekonomike, je citeľná aj na Slovensku a prejavuje sa presunom prostriedkov do bezpečnejších investícií.

- Trnavská polícia upozorňuje vodičov na uzáveru cesty medzi obcami Dolný Štál a Okoč v okrese Dunajská Streda.