Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 8. december 2023Meniny má Marína
< sekcia Zahraničie

Holandsko: Uhynutá krava mala pozitívny test na chorobu šialených kráv

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Farmu, kde krava uhynula, zatvorili, uviedol v liste zákonodarcom minister poľnohospodárstva Piet Adema.

Haag 1. februára (TASR) - Krava, ktorá nedávno uhynula na holandskej farme, bola pozitívne testovaná na BSE - chorobu šialených kráv, oznámila v stredu holandská vláda. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AP.

Farmu, kde krava uhynula, zatvorili, uviedol v liste zákonodarcom minister poľnohospodárstva Piet Adema. Dodal, že infikované zviera "sa nedostalo do potravinovej zásobovateľskej siete a nepredstavuje riziko pre potravinovú bezpečnosť".

Bovinná spongiformná encefalopatia (BSE), nazývaná aj choroba šialených kráv, u človeka vyvoláva tzv. variantnú Creutzfeldtovu-Jakobovu chorobu (vCJD). Vo veľkom prvýkrát prepukla koncom 80. rokov 20. storočia vo Veľkej Británii. Na ľudskú formu ochorenia vtedy ochoreli stovky ľudí a mnohí zomreli. Aby sa zastavilo šírenie ochorenia, muselo byť nasledujúce roky zabitých 4,5 milióna kusov hovädzieho dobytka.

Počet prípadov BSE prudko klesol, keď sa do krmiva prestala pridávať mäsovokostná múčka z nakazených kráv, lebo práve tá sa pokladala za príčinu ochorenia.

Posledný prípad choroby mali v Holandsku v roku 2011.