Quantcast
< sekcia Zahraničie

Holandský premiér vyzval ľudí, aby si nepodávali ruku

Mark Rutte,archívna snímka. Foto: TASR/AP Photo

Keď Rutte ukončil tlačovú konferenciu, podal si ruku s holandským virológom Jaapom van Disselom z národného ústavu verejného zdravotníctva.

Amsterdam 10. marca (TASR) - Holandský premiér Mark Rutte vyzval občanov svojej krajiny, aby si prestali podávať ruky a pomohli tým zastaviť šírenie nového koronavírusu - ale potom sám podal ruku šéfovi oddelenia pre nákazlivé choroby v národnom ústave verejného zdravotníctva. O "prechmate" premiéra informovala v utorok tlačová agentúra AP.

"Od tejto chvíle si prestávame podávať ruku," povedal Rutte v pondelok neskoro večer na tlačovej konferencii po krízovom zasadnutí ministrov, na ktorom diskutovali o koronavíruse. Ten v Holandsku usmrtil troch ľudí a nakazilo sa ním 321 osôb.

"Môžete sa ťuknúť chodidlami, drgnúť lakťami, čo len chcete," uviedol premiér Rutte. "Vidím, že na školách sa objavujú všetky možné skvelé obmeny potriasania rukami, ale od dnešného dňa si prestaneme podávať ruku," dodal.

Keď Rutte ukončil tlačovú konferenciu, podal si ruku s holandským virológom Jaapom van Disselom z národného ústavu verejného zdravotníctva. Ten rýchlo upozornil na premiérovu chybu.

"Prepáčte, prepáčte, toto už nemôžeme robiť! Poďme na to znova, ale inak!" povedal Rutte a štuchol van Dissela lakťom.