Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 21. jún 2024Meniny má Alojz
< sekcia Zahraničie

Holandských väzňov by nemali prepúšťať po odpykaní dvoch tretín trestu

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Návrh zákona ukladá povinnosť posudzovať každý prípad individuálne na základe zásluh väznených osôb, kde sa zoberie do úvahy správanie väzňa.

Brusel/Amsterdam 2. mája (TASR) - Väzni z holandských väzníc, ktorých odsúdili na viac ako šesť rokov väzenia, by už nemali automaticky prepúšťať po odpykaní dvoch tretín vymeraného trestu. Uvádza sa to v novom návrhu zákona, o ktorom informoval spravodajský server Dutchnews.nl.

Za návrhom stojí minister spravodlivosti Sander Dekker, ktorý ho v utorok predložil na posúdenie prokuratúre a holandskej Súdnej rade.

Návrh zákona ukladá povinnosť posudzovať každý prípad individuálne na základe "zásluh" väznených osôb, kde sa zoberie do úvahy správanie väzňa. Nikto však už nebude prepustený skôr ako dva roky pred skončením vymeraného trestu.

"Tí s dlhšími trestami nemusia nutne potrebovať viac času na opätovné začlenenie sa do spoločnosti," uviedol minister. Dodal, že dvojročné obdobie (skrátenie trestu) by malo stačiť pre všetkých väzňov.

Podľa jeho slov je návrh chápaný ako gesto voči obetiam závažných trestných činov. "Osoby, ktorým boli udelené dlhodobé tresty, spáchali závažné trestné činy a je zložité vysvetľovať obetiam týchto trestných činov, že ich páchatelia boli prepustení už po uplynutí dvoch tretín trestu," vysvetlil Dekker.

Spravodajca TASR Jaromír Novak