Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. apríl 2024Meniny má Jela
< sekcia Zahraničie

Hrob Navaľného je obsypaný kvetmi; ľudia opäť prichádzajú na cintorín

Matka ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného, Ľudmila, vľavo a jeho svokra Alla Abrosimovová navštívili hrob Alexeja Navaľného pri hrobe Alexeja Navaľného. Foto: TASR/AP

Podľa očitých svedkov je situácia na cintoríne a v okolí pokojná.

Moskva 3. marca (TASR) - Pred vchodom na Borisovský cintorín v Moskve, kde bol v piatok pochovaný ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj, sa aj v nedeľu vytvára rad ľudí, ktorí chcú na jeho hrob položiť kvety a symbolicky sa s ním rozlúčiť.

Podľa očitých svedkov je situácia na cintoríne a v okolí pokojná. Polícia už od vchodu odstránila rámy na detekciu kovov a v nedeľu už len reguluje, aby sa pri Navaľného hrobe nezišlo naraz priveľa ľudí.

Neďaleko cintorína je odstavená policajná dodávka, ktorou zvyčajne prevážajú zadržaných. Zosilnené policajné hliadky, ako v uplynulých dňoch, však nebadať.

Navaľného hovorkyňa Kira Jarmyšová sa v nedeľu v statuse na sociálnych sieťach poďakovala všetkým ľuďom, ktorí prichádzajú na cintorín uctiť si Navaľného pamiatku, ako aj za podporu prejavovanú jeho spolupracovníkom v Rusku či v exile.

Aj Jarmyšová vo svojom statuse upozornila, že pred cintorínom sa stále čaká na vstup, preto pripomenula, aby ľudia vzali do úvahy, že areál je otvorený od 09.00 do 17.00 h.

Britská stanica BBC však informovala, že v sobotu po zatvorení cintorína ľudia, ktorých už policajti dnu nepustili, buď priväzovali kvety na mrežový plot, alebo ich hádzali spoza neho na Navaľného hrob - je totiž len pár krokov od vchodu na cintorín a úplne zasypaný kvetmi.

Podľa úradov Navaľnyj zomrel 16. februára vo väzenskom tábore za polárnym kruhom. Ruská väzenská služba tvrdí, že mu po prechádzke prišlo náhle nevoľno, stratil vedomie a oživiť sa ho nepodarilo väzenským zdravotníkom ani privolaným záchranárom.

V jeho úmrtnom liste sa uvádza, že zomrel prirodzenou smrťou. Príbuzní a spolupracovníci Navaľného, ako aj západní politici vinia z politikovej smrti ruského prezidenta Vladimira Putina.

Po Navaľného smrti jeho príbuzní a podporovatelia niekoľko dní žiadali ruské vedenie i samotného Putina o vydanie tela, aby ho mohli dôstojne pochovať. Napokon sa tak stalo až minulú sobotu - 24. februára.

Pohrebný obrad sa uskutočnil v piatok 1. marca v chráme zasvätenom ikone Bohorodičky Zmierni môj žiaľ v moskovskej štvrti Marjino, kde Navaľnyj s rodinou býval. Pochovaný je na Borisovskom cintoríne v susednej štvrti Bratejevo.