< sekcia Zahraničie

Ľudskoprávna organizácia kritizuje policajnú brutalitu v Rusku

Policajti zatýkajú muža počas protestu proti väzneniu ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného v Moskve 23. januára 2021. Foto: TASR/AP

Úrady sú si vedomé svojej povinnosti rešpektovať základné ľudské práva a rozhodli sa ich nielen ignorovať, ale ich aj pošliapať, uvádza HRW.

Moskva 25. januára (TASR) - Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) v pondelok kritizovala násilné zásahy ruských bezpečnostných zložiek voči pokojným demonštrantov požadujúcich prepustenie opozičného politika Alexeja Navaľného. Informovala o tom agentúra DPA.

"Ruské úrady opakovane potláčajú slobodu prejavu a pokojné protesty pomocou policajnej brutality, násilia a hromadného zatýkania a 23. január nebol výnimkou," uviedla vo vyhlásení ruská výskumníčka z HRW Damelja Aitkhozhina.

Demonštrácie za prepustenie Navaľného z väzby sa počas víkendu konali v desiatkach ruských miest. Podľa správ aktivistov z organizácie OVD-Info úrady zadržali viac ako 3700 ľudí. Najviac osôb bolo zadržaných v hlavnom meste Moskva (viac ako 1400).

Ruská polícia zasahuje proti demonštrantovi počas protestu 23. januára 2021.
Foto: TASR/AP


V ruskej metropole a v druhom najväčšom meste Petrohrad došlo k zrážkam medzi políciou a protestujúcimi. "Úrady sú si vedomé svojej povinnosti rešpektovať základné ľudské práva a rozhodli sa ich nielen ignorovať, ale ich aj pošliapať," uvádza HRW na margo policajných zásahov.Koordinátor siete regionálnych štábov Alexeja Navaľného Leonid Volkov podľa médií uviedol, že na víkendových demonštráciách za Navaľného prepustenie sa zúčastnilo 300.000 ľudí. Polícia a miestne úrady uviedli oveľa menšie počty účastníkov protestov, všíma si DPA.

Policajti zatýkajú muža počas protestu proti väzneniu ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného v Moskve 23. januára 2021.
Foto: TASR/AP


Navaľnyj sa do Ruska vrátil 17. januára, keď v Nemecku ukončil liečbu po pokuse o otrávenie nervovoparalytickou látkou novičok. Ihneď po prílete ho úrady zadržali a nasledujúci deň ho súd vzal do väzby na 30 dní.