< sekcia Zahraničie

Ľudskoprávni aktivisti kritizujú Tunisko za análne testovanie

Na archívnej snímke z 1. novembra 2018 riaditeľ ľudskoprávnej organizácie Human Rights Watch (HRW) Kenneth Roth. Foto: TASR/AP

Dvaja 26-roční muži boli v júni odsúdení za homosexuálny styk na dva roky väzenia, avšak ich trest sa po odvolaní skrátil na polovicu.

Tunis 5. augusta (TASR) - Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) vyzvala v stredu Tunisko, aby ukončilo "krutú, neľudskú a ponižujúcu" praktiku núteného vyšetrenia konečníka a aby z väzenia prepustilo dvoch mužov odsúdených za homosexuálny pohlavný styk. Píše o tom tlačová agentúra AFP.

Dvaja 26-roční muži boli v júni odsúdení za homosexuálny styk na dva roky väzenia, avšak ich trest sa po odvolaní skrátil na polovicu.

Muži síce popreli všetky obvinenia, ale ich odmietnutie podstúpiť análne testovanie sa použilo ako "dôkaz" ich viny.

"Tuniské úrady by mali okamžite zrušiť obvinenia proti obom mužom a prepustiť ich," uviedla HRW vo vyhlásení.

Podľa HRW sa nedobrovoľné vyšetrenie konečníka používa na zistenie sexuálneho správania podozrivého, avšak pri preukazovaní homosexuality nemá "žiadnu vedeckú či dôkaznú hodnotu".

Organizácia preto naliehala na tuniského ministra spravodlivosti, aby prokuratúre nariadil nech tento spôsob vyšetrenia zruší.

Nútené vyšetrenie konečníka je tiež v rozpore s medzinárodným právom a Organizácia Spojených národov (OSN) ho považuje za "mučenie".

Tunisko ešte v roku 2017 prisľúbilo Rade OSN pre ľudské práva (UNHRC), že uvedenú praktiku ukončí. Napriek tomu však zatýkania a súdne konania pre sexuálnu orientáciu tuniských občanov naďalej pokračujú.