Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 15. apríl 2025Meniny má Fedor
< sekcia Zahraničie

Humanitárne organizácie upozorňujú na zabudnutú krízu v Afganistane

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Organizácie tiež upozornili na to, že prebiehajúcu krízu nemožno zvládnuť len humanitárnou pomocou a vyžaduje si komplexnú a udržateľnú podporu medzinárodného spoločenstva.

Kábul 13. augusta (TASR) - Vyše polovica obyvateľov Afganistanu je závislá od humanitárnej pomoci, upozornilo v utorok v spoločnom vyhlásení viacero medzinárodných humanitárnych organizácií. TASR o tom informuje podľa správy agentúry DPA.

"Milióny Afgancov majú tri roky po zmene moci (v krajine) stále ťažkosti v rámci jednej z najväčších a najkomplexnejších humanitárnych kríz," uviedlo desať humanitárnych organizácií v spoločnom vyhlásení. Poukázali na návrat hnutia Taliban k moci po odchode amerických vojakov z Afganistanu v auguste 2021.

"Silno závislí od humanitárnej pomoci uviazli Afganci v kruhu chudoby, vysídlenia a beznádeje. Hrozí, že Afganistan sa stane jednou zo zabudnutých kríz bez podpory a zapojenia medzinárodného spoločenstva," uviedli humanitárne organizácie vrátane Save the Children, World Vision či Medzinárodného záchranného výboru (IRC).

Podľa organizácií sa odhaduje, že humanitárnu pomoc v Afganistane v súčasnosti potrebuje 23,7 milióna ľudí z celkových asi 40 miliónov ľudí žijúcich v krajine. Tento rok sa pritom podarilo vyzbierať len asi 25 percent zo sumy 3,06 miliardy dolárov potrebnej na pomoc pre Afgancov.

V Afganistane je momentálne vysídlených zo svojich domov v rámci krajiny vyše 6,3 milióna ľudí, pričom nezamestnanosť sa za uplynulý rok zdvojnásobila. Od vlaňajšieho septembra sa do Afganistanu vrátilo zo susedného Pakistanu asi 680.000 ľudí.

"Afganistan zažíva jeden šok za druhým," uviedli humanitárne organizácie a poukázali napríklad na ekonomickú krízu, následky desaťročia trvajúcich konfliktov či dôsledky klimatických zmien.

Organizácie tiež upozornili na to, že prebiehajúcu krízu nemožno zvládnuť len humanitárnou pomocou a vyžaduje si komplexnú a udržateľnú podporu medzinárodného spoločenstva. "Súčasný izolacionistický prístup väčšiny darcovských krajín nepodporuje trvanlivé riešenie výziev, ktorým čelia ľudia v Afganistane, predovšetkým deti, ženy a etnické či inak marginalizované skupiny," upozornili organizácie vo vyhlásení.

Kamenický: Oslobodenie živnostníkov by stálo 200 miliónov

Podčiarkol, že daň z finančných transakcií prispieva ku konsolidácii, a to sumou 700 miliónov eur.

- Vládna koalícia zvažuje podľa opozičných poslancov zníženie rodinných prídavkov zo 60 na 30 eur.

- Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) očakáva, že v priebehu tohto mesiaca sa rozhodne o finálnej lokalite novej národnej univerzitnej nemocnice v Bratislave. Uviedol to na utorkovej tlačovej konferencii. Podotkol, že sú vo finálnej fáze.

- Generálny tajomník NATO Mark Rutte pricestoval v utorok na vopred neohlásenú návštevu ukrajinského mesta Odesa, kde sa stretol s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

- Súdna rada SR zvolila na svojom utorkovom zasadnutí za nového predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR predsedu jeho trestnoprávneho kolégiá Františka Moznera.

- Ukrajinská vláda v utorok schválila návrh na odvolanie Volodymyra Arťucha z funkcie gubernátora Sumskej oblasti, ktorú zastával od apríla 2023.

- Prezident SR Peter Pellegrini podpísal novelu zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve. V rámci nej samosprávy dostanú v máji preddavok z podielu na výnose dane z príjmov fyzických osôb (DPFO) v celkovej sume 150 miliónov eur.

- Polícia v priebehu minulého týždňa zaznamenala po celom Slovensku 4514 vodičov, ktorí prekročili maximálnu dovolenú rýchlosť. Realizovala akciu s názvom Speed.

- Zo siedmeho poschodia obytného domu na bratislavskej Stavbárskej ulici vypadol v utorok poobede sedemročný chlapec. Zraneniam na mieste podľahol.

- Rozpočet Fondu na podporu športu (FnPŠ) sa zvýši zo súčasných 20 na 60 miliónov eur ročne. Rozšíri sa aj predmet jeho činnosti či počet členov dozornej rady.

- Transakčná daň spôsobuje v zdravotníctve vážne komplikácie. Na utorkovej tlačovej konferencii to uviedol minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD).

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) odcestuje v stredu (16. 4.) na oficiálnu návštevu Chorvátska. Stretne sa s predsedom vlády Chorvátska Andrejom Plenkovičom, prezidentom Zoranom Milanovičom či s predsedom parlamentu Gordanom Jandrokovičom.

- Vo veku 83 rokov zomrel v pondelok (14. 4.) významný vedec, pedagóg, archeológ, historik a organizátor vedy Alexander Ruttkay. Informoval o tom Archeologický ústav (AÚ) Slovenskej akadémie vied.

- Zamestnanci nebudú mať možnosť požiadať o štvordňový pracovný týždeň pri odpracovaní rovnakého množstva hodín ako pri päťdňovom pracovnom týždni.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR odmietli uznesenie k tretiemu výročiu vojenskej agresie Ruska proti Ukrajine z dielne opozičného PS.

- Vláda plánuje v treťom balíku konsolidačných opatrení siahnuť na prídavky na deti. Upozornili na to opoziční poslanci Veronika Remišová a Július Jakab (obaja Slovensko, KÚ, Za ľudí). Podľa nich Ministerstvo financií zvažuje zníženie prídavku zo 60 na 30 eur.

- Nadbytok regulácií v EÚ a ťažkopádnosť jej reakcií dnes neohrozujú len hospodársky rast členských krajín, ale aj bezpečnosť Európy.

- Minister cestovného ruchu a športu Rudolf Huliak (nezávislý) žiada Štátnu ochranu prírody (ŠOP) SR o výnimku na odlov 100 kusov medveďa hnedého v oblasti Poľany a Podpoľania.

- Čína v utorok odmietla manipuláciu a rozruch okolo dvoch svojich občanov zajatých na Ukrajine po tom, čo prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil Moskvu, že zatiahla Peking do vojny.

- Slovenská spoločnosť všeobecného praktického lekárstva (SSVPL) zásadne odmieta schválenie zákona o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.