< sekcia Zahraničie

VIDEO: Hurikán Dorian sa pomaly presúva k pobrežiu Floridy

Zaplavená cesta po príchode hurikánu Dorian v meste Freeport na Bahamách 3. septembra 2019. Foto: TASR/AP

Dorian je podľa záznamov najsilnejšou búrkou, aká kedy zasiahla Bahamy.

Washington 4. septembra (TASR) - Miami 4. septembra (TASR) - Oko hurikánu Dorian sa v stredu postupne pomaly presúva do oblasti východne od Mysu Canaveral v americkom štáte Florida. Informovala o tom agentúra AP.

Americké Národné stredisko pre hurikány (NHC) uviedlo, že v stredu sa Dorian nachádzal približne 140 kilometrov severovýchodne od Mysu Canaveral v strede východného pobrežia Floridy.

Hurikán sa pohybuje severo-severozápadným smerom s rýchlosťou 11 kilometrov za hodinu a sprevádza ho vietor so silou 175 kilometrov za hodinu.

Žena počas evakuácie obyvateľov pred príchodom hurikánu Dorian 2. septembra 2019 v americkom Brunswicku.
Foto: TASR/AP


Podľa NHC by sa hurikán mal v stredu večer miestneho času stočiť na sever a neskôr vo štvrtok pokračovať severovýchodným smerom.

V noci na štvrtok sa bude jadro hurikánu nebezpečne blízko presúvať okolo východného pobrežia Floridy, ako aj pobrežia amerického štátu Georgia, upozornilo NHC so sídlom v Miami.

Úrady v štátoch Florida, Georgia, Južná Karolína nariadili evakuáciu časti obyvateľstva.

Potopené auto na zaplavenej ceste po príchode hurikánu Dorian v meste Freeport na Bahamách 3. septembra 2019.
Foto: TASR/AP


Hurikán dosiahol v nedeľu najvyššiu piatu kategóriu s maximálnou rýchlosťou vetra až 267 kilometrov za hodinu. Dorian v utorok zoslabol a bol preradený na druhú kategóriu s rýchlosťou vetra 175 kilometrov za hodinu, ale naďalej predstavuje nebezpečenstvo.

Po prechode Bahamami za sebou zanechal najmenej sedem obetí. Podľa Červeného kríža tam zničil alebo poškodil približne 13.000 domov.

Ľudia kráčajú po zaplavenej ulici po príchode hurikánu Dorian v meste Freeport na Bahamách 3. septembra 2019.
Foto: TASR/AP


Dorian je podľa záznamov najsilnejšou búrkou, aká kedy zasiahla Bahamy.

\n","publisher":{"@type":"Organization","name":"TASR","logo":{"@type":"ImageObject","url":"http://www.tasr.sk/templates/tasr/assets/images/footerlogo_tasr.png","width":82,"height":15}},"description":"Dorian je podľa záznamov najsilnejšou búrkou, aká kedy zasiahla Bahamy."}