Quantcast
< sekcia Zahraničie

Hurikán Fiona zasiahol Portoriko, karibský ostrov ostal bez elektriny

Muž sa brodí cez zaplavenú cestu v horskom meste Cayey po vyčíňaní hurikánu Fiona, ktorý dorazil na pevninu na juhozápadnom pobreží Portorika v nedeľu 18. septembra 2022. Foto: TASR/AP

Americký prezident Joe Biden vyhlásil na ostrove stav núdze, čo znamená, že úrady môžu poskytovať pomoc pri katastrofách.

San Juan 18. septembra (TASR) - Hurikán Fiona v nedeľu dorazil na pevninu na juhozápadnom pobreží Portorika, informuje agentúra AFP a dodáva, že toto americké zámorské územie sa ocitlo bez elektriny.

Neutíchajúci vietor s rýchlosťou 140 kilometrov za hodinu klasifikoval búrku ako hurikán 1. kategórie na spodnom konci Saffirovej-Simpsonovej škály.

Počas nasledujúcich 48 hodín sa však predpokladá ďalšie zosilnenie, keď sa Fiona priblíži k Dominikánskej republike. Potom by sa mala stočiť na sever do otvorených vôd Atlantického oceánu.

Americké Národné stredisko pre hurikány (NHC) uviedlo, že v Portoriku aj v Dominikánskej republike sa očakávajú "katastrofálne záplavy".

Fiona na Portoriku vyradila dodávky elektrickej energie. "V dôsledku pôsobenia hurikánu je elektrická sústava momentálne mimo prevádzky," uviedol guvernér Pedro Pierluisi vo vyhlásení zverejnenom na Twitteri.

Americký prezident Joe Biden vyhlásil na ostrove stav núdze, čo znamená, že úrady môžu poskytovať pomoc pri katastrofách.