< sekcia Zahraničie

Húsíovia odsúdili Trumpovo veto rezolúcie o vojne v Jemene

Americký prezident Donald Trump, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Trump stojí po boku Saudskej Arábie počas celej jemenskej vojny a podporoval toto kráľovstvo aj v prípade vlaňajšej vraždy saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího na konzuláte v Istanbule.

Saná 17. apríla (TASR) - Jemenskí šiitskí povstalci húsíovia odsúdili v stredu prezidenta USA Donalda Trumpa za to, že v utorok vetoval rezolúciu schválenú Kongresom, ktorá ho vyzývala na ukončenie účasti Spojených štátov na vojne v Jemene, vedenej koalíciou pod velením Saudskej Arábie. Trump využil v prezidentskom úrade veto už druhýkrát. Píše o tom agentúra AFP.

Toto veto "je dôkazom nielen toho, že Spojené štáty sa zúčastňujú na vojne v Jemene, ale aj toho, že stáli za rozhodnutím túto vojnu začať", vyhlásil prostredníctvom Twitteru hovorca povstalcov Muhammad Abdulsalám.

Na margo Saudskej Arábie a jej spojencov v jemenskej vojne hovorca podotkol, že "nasledovali rozhodnutie USA, pričom sú vykonávateľmi ich vôle a ambícií".

Abdulsalám, ktorý zároveň stojí na čele húsíjskej delegácie pre mierové rokovania pod patronátom OSN, dodal, že Washington je zodpovedný za "masakry, zločiny a nespravodlivé obliehanie Jemenu".

Trump stojí po boku Saudskej Arábie počas celej jemenskej vojny a podporoval toto kráľovstvo aj v prípade vlaňajšej vraždy saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího na konzuláte v Istanbule. Preto sa očakávalo, že Trump návrh zákona, teda rezolúciu, zamietne.

"Táto rezolúcia je zbytočný, nebezpečný pokus oslabiť moje ústavné právomoci, pričom ohrozuje životy amerických občanov a odvážnych vojakov, a to dnes aj v budúcnosti," napísal Trump vo vyhlásení, ktoré citovali tlačové agentúry AFP a DPA.

Prezident tiež uviedol, že podpora Spojených štátov je nutná, aby sa "ochránila bezpečnosť vyše 80.000 Američanov pôsobiacich v určitých koaličných krajinách, ktoré sú vystavené útokom húsíov z Jemenu". Trump tým narážal na jednotky jemenských šiitských povstalcov spriaznených s Iránom.

USA vlani prestali pomáhať Saudskej Arábii a Spojeným arabským emirátom (SAE) s dopĺňaním paliva vo vzduchu počas vojnových operácií, ale ďalej poskytujú rôzne iné formy podpory vrátane výcviku a poradenstva.

Jemen, jedna z najchudobnejších krajín arabského sveta, trpí od roku 2014 ničivým konfliktom, v ktorom proti sebe bojujú vládne sily a povstalci - húsíovia. Vládnym silám pomáhajú na ropu bohatá Saudská Arábia aj SAE, pričom povstalcov podporuje Irán.

Ide zatiaľ o druhé Trumpovo veto. Minulý mesiac prezident zamietol opatrenie Kongresu, ktoré malo zablokovať Trumpovo vyhlásenie stavu núdze na hranici USA s Mexikom. Šéf Bieleho domu chcel týmto vyhlásením vyriešiť situáciu s migrantmi.