Quantcast
< sekcia Zahraničie

Medzinárodný trestný súd vyšetrí zločiny proti ľudskosti vo Venezuele

Protesty protivládnych demontrantov v hlavnom meste Caracas, foto z archívu. Foto: TASR/AP

Medzinárodný trestný súd začal predbežné vyšetrovanie zločinov proti ľudskosti v roku 2018, a to na naliehanie niekoľkých latinskoamerických štátov, ktoré stoja proti Madurovi.

Caracas 4. novembra (TASR) - Medzinárodný trestný súd (ICC) začne oficiálne vyšetrovanie zločinov proti ľudskosti vo Venezuele, ktoré boli údajne spáchané bezpečnostnými silami pri zásahoch proti protivládnym demonštrantom v roku 2017 - za vlády prezidenta Nicolása Madura. Začatie vyšetrovania oznámil stredu hlavný prokurátor ICC Karim Khan na konci svojej trojdňovej cesty vo Venezuele, informovali agentúry AP a AFP.

Stojac po boku Madura vo venezuelskej metropole Caracas Kahn povedal, že si je vedomý politických "zlomových línií" a "geopolitických rozporov", ktoré existujú okolo Venezuely. Sľúbil, že nebude tolerovať žiadne zasahovanie do vyšetrovania.

ICC začal predbežné vyšetrovanie zločinov proti ľudskosti vo Venezuele v roku 2018, a to na naliehanie niekoľkých latinskoamerických štátov, ktoré stoja proti Madurovi. Začatím oficiálneho vyšetrovania sa už Venezuela pripojí k hŕstke prevažne afrických krajín, kde ICC vyšetruje zločiny, uviedla AP.
Nicolás Maduro, archívna snímka.
Foto: TASR/AP

Ako poznamenala AFP, keď ICC v roku 2018 začal predbežné vyšetrovanie, Khanova predchodkyňa Fatou Bensoudaová vyhlásila, že existuje "rozumný dôvod" domnievať sa, že Madurova vláda spáchala zločiny proti ľudskosti.

Maduro sa však sťažoval, že Venezuela nedostala prístup k dokumentom a informáciám, ktoré boli počas tejto fázy hodnotené. "V tom štádiu sme boli slepí," povedal prezident.

Bensoudaová v roku 2018 uviedla, že predbežné vyšetrovanie sa týka obvinení, že od apríla 2017 vládne zložky "často používali nadmernú silu pri rozháňaní a potláčaní demonštrácií" a zle zaobchádzali vo väzbe s niektorými príslušníkmi opozície.