< sekcia Zahraničie

IFJ: V roku 2017 bolo vo svete zabitých 81 novinárov

Ilustračná snímka Foto: TASR

Najviac žurnalistov prišlo tento rok o život v Mexiku. Mnoho ďalších bolo zabitých v Afganistane, Iraku či Sýrii.

Brusel 30. decembra (TASR) - Najmenej 81 žurnalistov bolo v uplynulom roku zabitých pri výkone svojej práce. Zároveň v tomto období prudko stúpol počet útokov i obťažovania, ktorých terčom sa stali mediálni pracovníci. Vyplýva to z výročnej správy Medzinárodnej federácie novinárov (IFJ), z ktorej v sobotu citovala agentúra AP.

Novinári podľa správy o život prišli pri cielených útokoch, výbuchoch bômb umiestnených v aute či prestrelkách. V tomto roku ich však bolo za posledné desaťročie zabitých vôbec najmenej, pričom vlani prišlo o život násilným spôsobom 93 novinárov.

Najviac žurnalistov prišlo tento rok o život v Mexiku. Mnoho ďalších bolo zabitých v Afganistane, Iraku či Sýrii.

Medzi zabitými novinármi bolo aj osem žien, z ktorých dve zahynuli v demokratických, európskych krajinách. Išlo o švédsku novinárku Kim Wallovú, ktorá prišla o život v ponorke dánskeho vynálezcu, o ktorom písala, a maltskú novinárku Daphne Caruanovú Galiziovú, ktorú zabila v októbri bomba nastražená v jej aute.

Okrem počtu úmrtí varovalo IFJ i pred bezprecedentným počtom novinárov, ktorí boli uväznení či nútení utiecť zo svojej krajiny. Podľa údajov tejto inštitúcie bolo v uplynulom roku za mrežami viac ako 250 novinárov. Šéf IFJ Philippe Leruth na margo výročnej správy uviedol, že aj napriek klesajúcemu počtu násilných smrtí žurnalistov, je úroveň násilia páchaného voči médiám stále "neprijateľne vysoká".