< sekcia Zahraničie

Impeachment voči Trumpovi začne v druhom februárovom týždni

Americký prezident Donald Trump, archívne foto. Foto: TASR/AP

Vzbura 6. januára v budove Kapitolu, ktorú podnietil Donald J. Trump, zostáva dňom na ktorý nikto z nás nikdy nezabudne, vyhlásil Schumer.

Washington 23. januára (TASR) - Proces impeachmentu voči bývalému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi sa začne v týždni medzi 8.-14. februárom, oznámil líder demokratov v Senáte Chuck Schumer.

Proces sa tak odkladá oproti pôvodnému plánu približne o dva týždne, napísala agentúra DPA.

"Vzbura 6. januára v budove Kapitolu, ktorú podnietil Donald J. Trump, zostáva dňom na ktorý nikto z nás nikdy nezabudne," vyhlásil Schumer.

"Všetci sa chceme preniesť cez túto otrasnú kapitolu v dejinách nášho národa, avšak hojiť sa a zjednotiť môžeme až vtedy, keď vyjde najavo pravda a bude vyvodená zodpovednosť a tú zabezpečí toto súdne konanie," dodal Schumer.

Stúpenci bývalého republikánskeho prezidenta vtrhli 6. januára do budovy Kapitolu a prerušili tak spoločné zasadnutie oboch komôr Kongresu, na ktorom sa potvrdzovalo víťazstvo Bidena v novembrových voľbách. Vzniknutý chaos a násilie viedli k smrti piatich ľudí. Trump predtým svojich priaznivcov opätovne burcoval nepodloženými obvineniami o zmanipulovaní volieb a nabádal ich, aby pochodovali ku Kapitolu. Samotný Trump popiera, že by bol nabádal svojich stúpencov na násilnosti.