Quantcast
< sekcia Zahraničie

India hlási skokový nárast počtu nových prípadov nakazených

Pacient dýcha pomocou kyslíka v aute v indickom Naí Dillí, foto z archívu. Foto: TASR/AP

Experti predpokladajú, že nárast počtu nových prípadov je z veľkej časti spôsobený variantom omikron, ktorého výskyt exponenciálne stúpa vo väčších indických mestách.

Naí Dillí 5. januára (TASR) - India v stredu oznámila skokový nárast počtu potvrdených prípadov COVID-19. Úrady zaznamenali vyše 58.000 nových infekcií, čo predstavuje až 55-percentný nárast oproti predchádzajúcemu dňu. Informovala o tom agentúra DPA.

Miera pozitivity testov sa za týždeň zvýšila až šesťnásobne, uviedli predstavitelia tamojšieho rezortu zdravotníctva počas pravidelného brífingu. Experti predpokladajú, že nárast počtu nových prípadov je z veľkej časti spôsobený variantom omikron, ktorého výskyt exponenciálne stúpa vo väčších indických mestách.

Krajina tiež ohlásila prvé oficiálne úmrtie po infikovaní sa novým variantom. Išlo o staršieho muža s ťažkou cukrovkou v štáte Radžastan na severozápade krajiny.

Oficiálny počet prípadov variantu omikron v Indii je 2135. DPA však pripomína, že skutočné čísla budú pravdepodobne omnoho vyššie, pretože krajina nemá dostatočné kapacity na sekvenovanie odobratých vzoriek.

Indické úrady sa obávajú, že prudký nárast počtu nových prípadov by mohol zahltiť zdravotnú infraštruktúru, aj keby v nemocniciach skončilo len malé percento nakazených.

V Indii od začiatku pandémie potvrdili už 35 miliónov prípadov COVID-19. Ide o druhý najvyšší počet po Spojených štátoch.