Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. marec 2024Meniny má Albín
< sekcia Zahraničie

India: Obama a Módí ohlásili prelom v civilnej jadrovej spolupráci

Americký prezident Barack Obama Foto: TASR/AP

Spojené štáty a India podpísali kľúčovú dohodu o civilnej nukleárnej spolupráci už v roku 2008. Implementácii dokumentu však bránili nedoriešené praktické otázky.

Naí Dillí 25. januára (TASR) - Americký prezident Barack Obama a indický premiér Naréndra Módí dosiahli dnes prelom v otázkach, ktoré dlhodobo blokovali komerčnú spoluprácu oboch krajín v oblasti mierového využitia jadrovej energie.

Spojené štáty a India podpísali kľúčovú dohodu o civilnej nukleárnej spolupráci už v roku 2008. Implementácii dokumentu a vzájomnému obchodu s jadrovými technológiami však bránili nedoriešené praktické otázky.

India napríklad nebola - v rozpore s medzinárodnými normami - ochotná prijať legislatívu, ktorá by zbavila dodávateľov takýchto technológií právnej zodpovednosti v prípade jadrovej havárie.

Počas dnešných rokovaní v Naí Dillí Obama a Módí dosiahli prelom pri riešení dvoch problémov blokujúcich implementáciu dohody. Okrem otázky právnej zodpovednosti dodávateľov sa podarilo vyriešiť aj požiadavku na monitorovanie pohybu nukleárnych materiálov dovezených do Indie, informovala agentúra Reuters.

"Sme odhodlaní smerovať k úplnému praktickému uplatneniu dohody. Ide o dôležitý krok, ktorý ukazuje, že dokážeme spolupracovať v záujme posunutia našich vzťahov na vyššiu úroveň," povedal Obama na spoločnej tlačovej konferencii s indickým premiérom.

Obe strany vyjadrili nádej, že implementácia dohody pomôže vybudovať dlhodobé strategické partnerstvo medzi Indiou a Spojenými štátmi. Spory v tejto oblasti predstavovali jeden z hlavných problémov komplikujúcich vzájomné vzťahy medzi Naí Dillí a Washingtonom.