Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 24. február 2024Meniny má Matej
< sekcia Zahraničie

Indická polícia zasiahla proti farmárom slzotvorným plynom

Indická polícia stráži diaľnicu neďaleko Naí Dillí s cieľom zabrániť tisícom protestujúcich farmárov dostať sa do hlavného mesta. Foto: TASR/AP

Protestná akcia sa koná po tom, ako rozhovory medzi vedúcimi predstaviteľmi poľnohospodárskych podnikov a ministrami vlády v pondelok nepriniesli žiadnu dohodu o kľúčových požiadavkách farmárov.

Naí Dillí 13. februára (TASR) - Indická polícia v utorok v blízkosti mesta Ambala použila slzotvorný plyn voči poľnohospodárom, ktorí sa v kolónach traktorov vydali k hlavnému mestu Naí Dillí, informovala agentúra AP. AP doplnila, že cieľom farmárov je pripomenúť vláde svoje požiadavky, aby za svoju úrodu mohli predávať za férové ceny.

Protestná akcia sa koná po tom, ako rozhovory medzi vedúcimi predstaviteľmi poľnohospodárskych podnikov a ministrami vlády v pondelok nepriniesli žiadnu dohodu o kľúčových požiadavkách farmárov.

Mesto Ambala, v ktorého blízkosti došlo k policajnému zásahu leží približne 200 kilometrov severne od hlavného mesta.

V samotnom Naí Dillí sú podľa AP zakázané zhromaždenia viac ako piatich ľudí a v niektorých okresoch susedného štátu Harijána je nedostupný internet. Okrem toho polícia uzavrela viaceré vstupné body do Naí Dillí, pričom na cesty postavila zábrany z ostnatého drôtu, či betónové bloky.

Indickí poľnohospodári vyšli na protivládne protesty naposledy pred dvomi rokmi, keď ich desaťtisíce táborili v blízkosti hlavného mestom: prežili tam krutú zimu i ničivú vlnu pandémie choroby COVID-19. Počas protestov vtedy prišlo o život najmenej 700 ľudí.

Po dvojročnej prestávke začali poľnohospodári svoj "pochod" na Naí Dillí zo severných štátov Harijána a Pandžáb, pričom od vlády žiadajú stanoviť garantovanú minimálnu podpornú cenu pre všetky poľnohospodárske produkty, dodala AP.

Poľnohospodári tiež naliehajú na vládu, aby splnila svoj sľub o zdvojnásobení ich príjmov. Žiadajú aj mnoho ďalších úľav vrátane odpustenia pôžičiek.

Poľnohospodárska reforma prijatá v septembri 2020 umožnila farmárom predávať plodiny súkromníkom mimo vládou regulované trhy, kde mali pestovatelia záruku minimálnej ceny. Poľnohospodári však proti reforme protestovali, pretože ich znevýhodňovala, keďže "nahrávala" veľkým firmám, v ktorých konkurencii nemôžu obstáť. Módího vláda túto reformu napokon koncom roka 2021 stiahla, čo sa považovalo za jej veľký ústupok.

Pochod farmárov sa koná len niekoľko mesiacov pred parlamentnými voľbami, v ktorých sa všeobecne očakáva, že Módí získa tretí mandát na funkciu premiéra.

Ako pripomenula AP, poľnohospodári tvoria v Indii najvplyvnejšiu skupinu voličov a politici už dávno pochopili, že je nerozumné znepriateliť si ich. Podľa vládnych údajov dve tretiny z 1,4 miliardy obyvateľov Indie získavajú obživu z poľnohospodárstva, ktoré tvorí takmer pätinu HDP krajiny.

Niektoré farmárske združenia a odborové zväzy ohlásili na piatok celoštátny "vidiecky" štrajk.