< sekcia Zahraničie

Indický premiér položil základný kameň sporného hinduistického chrámu

Na archívnej snímke indický premiér Naréndra Módí. Foto: TASR/AP

Predmetnú lokalitu si už niekoľko desaťročí nárokujú hinduisti aj moslimovia. Indický najvyšší súd vlani prisúdil miesto hinduistom, čím sa ukončili siahodlhé justičné spory.

Naí Dillí 5. augusta (TASR) - Indický premiér Naréndra Módí v stredu slávnostne položil základný kameň hinduistického chrámu v meste Ajódhja na severe krajiny. Informuje o tom stanica BBC. Lokalita sa nachádza na mieste, kde rozvášnený dav hinduistov zničil v roku 1992 stredovekú mešitu, tvrdiac, že bola postavená na ruinách chrámu uctievaného kráľa Rámu.

Predmetnú lokalitu si už niekoľko desaťročí nárokujú hinduisti aj moslimovia. Indický najvyšší súd vlani prisúdil miesto hinduistom, čím sa ukončili siahodlhé justičné spory. Najvyšší súd pridelil moslimom iný pozemok v meste, kde si môžu postaviť mešitu.

Módí položil symbolickú striebornú tehlu v najvyššom svätostánku, pričom podujatie na veľkoplošných obrazovkách sledovalo množstvo veriacich. Okolie bolo pre pandémiu COVID-19 izolované a prístup na miesto bol obmedzený iba pre pozvaných hostí.

Módí uviedol, že inkriminované miesto bolo "oslobodené" a vyrastie na ňom "grandiózna stavba" pre kráľa Rámu.

Hinduisti veria, že Ajódhja je rodiskom kráľa Rámu. Výstavba chrámu je súčasťou sľubov, ktoré dala Módího vládnuca Indická ľudová strana (BJP), pričom táto iniciatíva je všeobecne vnímaná ako symbolické gesto pre jej radikálne krídlo.

Podujatie bolo stanovené na 5. augusta, čo je podľa organizátorov termín astrologicky priaznivý pre hinduistov a zároveň pripomína rok od chvíle, keď indický parlament zrušil poloautonómny štatút svojho jediného štátu s moslimskou väčšinou - Džammú a Kašmír.

Storočie trvajúci spor o inkriminovanú lokalitu sa vyriešil vlani po drvivom volebnom víťazstve BJP. Najvyšší súd v novembri rozhodol v prospech nadácie chrámu s tým, že moslimská náboženská obec dostane ako odškodné pozemok s rozlohou päť akrov na inom mieste.

Radikálni hinduisti dlhodobo tvrdia, že moslimskí útočníci vybudovali danú mešitu na mieste existujúceho hinduistického chrámu. Po zničení mešity v decembri 1992 vypukli nábožensky motivované násilnosti, ktoré si vyžiadali približne 2000 mŕtvych, najmä z radov moslimov.