Naí Dillí 15. augusta (TASR) - Indický premiér Naréndra Módí v sobotu oznámil, že jeho vláda poskytne mladým ľuďom bezplatné online prípravné kurzy na prijímacie a ďalšie skúšky. Uviedol to v prejave z hradieb monumentálnej Červenej pevnosti v Naí Dillí pri príležitosti výročia nezávislosti Indie od Británie, ktorú krajina získala 15. augusta 1947.
Ako informovala agentúra AFP, tomuto vyhláseniu predchádzalo niekoľko týždňov masových protestov vedených mladými ľuďmi, ktoré si vynútili odstúpenie ministra školstva. Protesty vyvolal únik zadania kľúčovej prijímacej skúšky na lekárske fakulty a séria ďalších škandálov spojených s prijímaním do zamestnania.
Pouličné protesty odhalili hlbokú frustráciu mladých Indov z nedostatku pracovných a vzdelávacích príležitostí. Zároveň poukázali na obrovský tlak, ktorému čelia študenti v najľudnatejšej krajine sveta. Prijatie na štátne vysoké školy pritom zostáva jednou z najvyhľadávanejších ciest k ekonomickej istote.
Tvrdá konkurencia medzi mladými ľuďmi podporila rozsiahly sektor prípravných kurzov, v ktorom sa študenti často roky pripravujú na skúšky, čo pre ich rodiny predstavuje značnú finančnú záťaž.
Módí v sobotu v prejave uviedol, že vládou navrhnutá bezplatná online príprava pomôže znížiť finančné náklady pre „chudobné a stredostavovské rodiny“.
„Konkurencia okolo prípravných kurzov sa stala pre stredostavovské rodiny obrovskou záťažou... (Študenti) môžu zostať v blízkosti svojich rodín, využívať ich starostlivosť a zároveň ich nezaťažovať ďalšími finančnými nákladmi,“ povedal.
Módí zároveň oznámil plán vyškoliť niekoľko miliónov mladých ľudí v oblasti nástrojov umelej inteligencie.
„Rozhodli sme sa, že v priebehu nasledujúceho roka dostane desať miliónov mladých ľudí školenie v oblasti zručností súvisiacich s umelou inteligenciou,“ uviedol.
Úrady sa od vypuknutia protestov snažia mladú generáciu upokojiť. Parlament napríklad prijal zákon, ktorým zvýšil tresty za úniky zadaní skúšok.
Kritici tvrdia, že mládežnícke protesty predstavovali jednu z najväčších výziev pre Módího vládu od jeho nástupu k moci v roku 2014.