< sekcia Zahraničie

Trosky zmiznutého lietadla objavili pátrači pri ostrove Borneo

Člen indonézskej pátracej a záchrannej agentúry (BASARNAS) ukazuje na mape pátraciu oblasť ohľadom nezvestného letu AirAsia QZ8501 zo Surabaye do Singapuru 29. decembra 2014. Foto: TASR/AP Photo

Šéf indonézskej záchrannej a pátracej služby uviedol, že si je na 95 percent istý, že trosky, ktoré dnes spozorovali pri ostrove Borneo, skutočne pochádzajú z lietadla spoločnosti AirAsia.

Jakarta 30. decembra (TASR) - Šéf indonézskej záchrannej a pátracej služby uviedol, že si je na 95 percent istý, že trosky, ktoré dnes pátracie tímy spozorovali pri pobreží provincie Kalimantan na indonézskom ostrove Borneo, skutočne pochádzajú z lietadla spoločnosti AirAsia, ktoré v nedeľu zmizlo nad Jávskym morom. Informovala o tom agentúra Reuters.

"Som si na 95 percent istý, že na tom zobrazenom mieste sú trosky z toho lietadla," povedal novinárom Soelistyo.Viac o tragédii sa dozviete TU.Nemenovaný indonézsky predstaviteľ, ktorý vystúpil z pátracieho vrtuľníka, podľa agentúry AP povedal, že na mieste, kde bol zaznamenaný posledný kontakt so zmiznutým lietadlom, plávalo na hladine mora niekoľko mŕtvych tiel. Tie boli následne vyzdvihnuté na palubu lode indonézskeho vojenského námorníctva.Okrem toho na mieste predpokladaného pádu lietadla plávalo na hladine niekoľko kusov batožiny, záchranná vesta a sedadlo, teda predmety, ktoré by mohli pochádzať zo zmiznutého airbusu.

Airbus A320-200 nízkonákladovej leteckej spoločnosti AirAsia sa stratil v noci na nedeľu počas letu z indonézskeho veľkomesta Surabaya do Singapuru. Panuje domnienka, že spadol do Jávskeho mora.

Rozsiahleho pátrania po zmiznutom lietadle v oblasti Jávskeho mora sa zúčastňuje 12 lodí indonézskeho námorníctva, päť lietadiel, tri vrtuľníky a niekoľko vojenských lodí. Svoje lode a lietadlá poskytli aj Singapur, Malajzia a Austrália.