Quantcast
< sekcia Zahraničie

Intenzívne dažde v Ekvádore a Brazílii si vyžiadali desiatky obetí

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Podľa starostu ekvádorskej metropoly Quito Santiaga Guarderasa tam v pondelok napršalo 75 litrov vody na štvorcový meter, pričom meteorológovia očakávali len zhruba dva litre.

Quito/Brazília 1. februára (TASR) - Najmenej 11 zomrelo a 32 utrpelo zranenia po tom, čo ekvádorskú metropolu Quito zasiahol masívny zosuv pôdy. Vyvolali ho najhoršie povodne v tomto juhoamerickom štáte za takmer dve desaťročia.

Zároveň opäť vzrástol na minimálne 24 počet obetí víkendových záplav v Brazílii. Informovali o tom agentúry AFP a AP.

Ekvádorské záchranné služby zverejnili zábery zachytávajúce, ako sa ulicami Quita valila povodňová vlna, ktorá odnášala autá a zaplavovala domy.

Podľa starostu ekvádorskej metropoly Quito Santiaga Guarderasa tam v pondelok napršalo 75 litrov vody na štvorcový meter, pričom meteorológovia očakávali len zhruba dva litre. To je "rekordné množstvo, aké sme tu nemali od roku 2003," uviedol Guarderas.

Intenzívne dažde zasiahli od vlaňajšieho októbra už 22 z 24 ekvádorských provincií a vyžiadali si najmenej 18 obetí a 24 zranených, vyplýva z údajov ekvádorských úradov.

Počet obetí záplav a zosuvov pôdy v najľudnatejšom brazílskom štáte Sao Paulo, ku ktorým došlo počas uplynulého víkendu, medzitým stúpol na 24. Záchranné operácie však stále pokračujú. Svoje domovy museli opustiť státisíce miestnych obyvateľov, uvádza AP.

Mimoriadne výdatné dažde sú podľa vedcov čoraz bežnejšie v dôsledku klimatických zmien, teplejšia atmosféra totiž dokáže vstrebať viac vody, píše agentúra AFP.