Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 18. apríl 2024Meniny má Valér
< sekcia Zahraničie

Iohannis: Nové útoky na Ukrajine sa odohrali 800 metrov od Rumunska

Rumunský prezident Klaus Iohannis. Foto: TASR - Milan Kapusta

Ako informovala agentúra AFP, Iohannis s odvolaním sa na rumunského ministra obrany spresnil, že útoky boli zaznamenané len 800 metrov od hranice Rumunska s Ukrajinou.

Bukurešť 5. septembra (TASR)- Rumunský prezident Klaus Iohannis vyjadril v utorok znepokojenie v súvislosti s tým, že k novým, utorkovým, útokom na Ukrajinu došlo "veľmi blízko" hraníc s Rumunskom.

Ako informovala agentúra AFP, Iohannis s odvolaním sa na rumunského ministra obrany spresnil, že útoky boli zaznamenané len 800 metrov od hranice Rumunska s Ukrajinou. Takže "veľmi, veľmi blízko," konštatoval Iohannis v utorok v Bukurešti na spoločnej tlačovej konferencii s luxemburským premiérom Xavierom Bettelom.

Od júla, keď Rusko pozastavilo svoju účasť na dohode, ktorá Ukrajine umožnila vyvážať obilniny cez čiernomorské prístavy, ruská armáda zintenzívnila svoje ostreľovanie v oblasti juhozápadnej Ukrajiny hraničiacej s Rumunskom, kde sú prístavy a iná kritická infraštruktúra nevyhnutá na prepravu tovarov loďami.

Ukrajina v pondelok uviedla, že má dôkazy o tom, že ruské samovražedné bezpilotné lietadlá, ktoré mali ako cieľ útoku oblasť okolo ukrajinského prístavu Izmajil - ležiaceho na Dunaji -, v noci na pondelok dopadli na územie Rumunska a explodovali tam. Bukurešť však toto tvrdenie odmietla.

Rovnaký postoj v utorok zaujal aj prezident Iohannis, keď uviedol, že na územie Rumunska sa v inkriminovanom čase nedostal žiadny dron ani žiadna iná časť akéhokoľvek iného zariadenia, informoval spravodajský web i24news.