< sekcia Zahraničie

Irackú vojenskú základňu zasiahli tri rakety

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Washington z takýchto útokov na svoje jednotky či diplomatov obvykle obviňuje iracké frakcie spájané s susedným Iránom.

Bagdad 3. mája (TASR) – Leteckú vojenskú základňu v irackom meste Balad, na ktorej pôsobia nakontrahované firmy z USA, zasiahli v pondelok večer najmenej tri rakety.

Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na vyjadrenia svojich nemenovaných zdrojov. Správy o prípadných obetiach, zranených alebo materiálnych škodách neboli bezprostredne k dispozícii.

Podľa agentúry AFP dopadli rakety do tej časti areálu, kde sídli americká spoločnosť Sallyport - poskytovateľ údržby pre lietadlá F-16, ktoré Irak v uplynulých rokoch kúpil od USA -, uviedol bezpečnostný zdroj.

Hovorkyňa Pentagónu Jessica McNultyová uviedla, že podľa prvotných informácií nedošlo na americkej strane k obetiam ani škodám. V Balade nie sú dislokované nijaké americké ani koaličné jednotky, ale pracujú tam civilní kontraktori z USA, priblížil Pentagón.

Agentúra AFP dodala, že ide o druhý útok na záujmy USA v Iraku za menej ako 24 hodín. Prvý útok sa odohral v nedeľu a jeho terčom bola základňa na letisku v Bagdade, kde sa nachádzajú jednotky koalície vedenej USA. Objekt zasiahli dve rakety, ktoré nespôsobili obete na životoch.

K zodpovednosti za žiaden z týchto útokov sa zatiaľ nikto neprihlásil.

Od nástupu Joea Bidena do úradu prezidenta USA sa v Iraku odohralo asi 30 raketových alebo bombových útokov na ciele prepojené s USA. Ich terčom boli vojenské jednotky, veľvyslanectvo či iracké konvoje prevážajúce zásoby pre zahraničné jednotky.

Washington z takýchto útokov na svoje jednotky či diplomatov obvykle obviňuje iracké frakcie spájané s susedným Iránom, uvádza AFP.