< sekcia Zahraničie

Iracký premiér Abádí vyhlásil Mósul za oslobodený od Islamského štátu

Irackí vojaci oslavujú oslobodenie mesta Mósul od militantov islanského štátu, 9.júla 2017. Foto: TASRAP

Jasajúci vojaci roztrhali čiernu vlajku IS, ktorá tri roky viala nad Mósulom, a na jej miesto vyvesili irackú vlajku.

Bagdad/Mósul 9. júla (TASR) - Iracký premiér Hajdar Abádí vyhlásil dnes mesto Mósul za úplne oslobodené od militantov z tzv. Islamského štátu (IS).

"Hlavný veliteľ ozbrojených síl Hajdar Abádí prišiel do oslobodeného mesta Mósul a zablahoželal hrdinským bojovníkom a irackému ľudu k dosiahnutiu veľkého víťazstva," uviedol úrad premiéra vo vyhlásení, ktoré citoval britský denník Telegraph.
Abádí prišiel osobne do Mósulu, aby zablahoželal vojakom k oslobodeniu mesta.

Jasajúci vojaci roztrhali čiernu vlajku IS, ktorá tri roky viala nad Mósulom, a na jej miesto vyvesili irackú vlajku.

Iracké sily, podporované náletmi koalície pod vedením USA, ako aj kurdskými péšmargami a šiitskými milíciami, spustili ofenzívu v Mósule 17. októbra 2016. Militantní islamisti mesto obsadili v júni 2014. Stalo sa jedným z centier "kalifátu", ktorý vyhlásili na časti územia Iraku a susednej Sýrie.

Od roku 2014 bolo podľa humanitárnych organizácií vyhnaných z Mósulu okolo 900.000 ľudí, čo je asi polovica počtu z predvojnového obdobia.
Iracká vláda už v januári oznámila úplné "oslobodenie" východnej časti Mósulu, ale boje na západe mesta boli komplikovanejšie kvôli tamojším úzkym uličkám.

Deväťmesačná ofenzíva stála životy tisícov civilistov a irackých vojakov. V malej oblasti blízko Starého mesta však stále kladú odpor malé skupiny džihádistov.

\r\n
\r\nAbádí prišiel osobne do Mósulu, aby zablahoželal vojakom k oslobodeniu mesta.
\r\n
\r\nJasajúci vojaci roztrhali čiernu vlajku IS, ktorá tri roky viala nad Mósulom, a na jej miesto vyvesili irackú vlajku.
\r\n
\r\nIracké sily, podporované náletmi koalície pod vedením USA, ako aj kurdskými péšmargami a šiitskými milíciami, spustili ofenzívu v Mósule 17. októbra 2016. Militantní islamisti mesto obsadili v júni 2014. Stalo sa jedným z centier \"kalifátu\", ktorý vyhlásili na časti územia Iraku a susednej Sýrie.
\r\n
\r\nOd roku 2014 bolo podľa humanitárnych organizácií vyhnaných z Mósulu okolo 900.000 ľudí, čo je asi polovica počtu z predvojnového obdobia.
\r\n
\r\n

2/2- As Iraqi PM declares victory in 'liberated' #Mosul, exhausted and mourning, families emerge from the ruins. Fadel Senna pic.twitter.com/azkL75rkVx

— AFP Photo (@AFPphoto) July 9, 2017

\r\n
\r\n
\r\nIracká vláda už v januári oznámila úplné \"oslobodenie\" východnej časti Mósulu, ale boje na západe mesta boli komplikovanejšie kvôli tamojším úzkym uličkám.
\r\n
\r\nDeväťmesačná ofenzíva stála životy tisícov civilistov a irackých vojakov. V malej oblasti blízko Starého mesta však stále kladú odpor malé skupiny džihádistov.
\n","publisher":{"@type":"Organization","name":"TASR","logo":{"@type":"ImageObject","url":"http://www.tasr.sk/templates/tasr/assets/images/footerlogo_tasr.png","width":82,"height":15}},"description":"Jasajúci vojaci roztrhali čiernu vlajku IS, ktorá tri roky viala nad Mósulom, a na jej miesto vyvesili irackú vlajku.\r\n"}