< sekcia Zahraničie

Iracké demonštrácie si vyžiadali štyri obete

Zranený demonštrant dostáva prvú pomoc počas potýčok medzi protivládnymi demonštrantmi a políciou v centre Bagdadu 20. januára 2020. Štyri obete na životoch a 90 zranených si v pondelok vyžiadali násilné zrážky demonštrantov s príslušníkmi irackých bezpečnostných zložiek v mestách Bagdad a Karbalá. S odvolaním sa na svedkov o tom napísala agentúra DPA. Foto: TASR/AP

Masové protesty v Bagdade a v prevažne šiitských provinciách na juhu Iraku sa začali v októbri 2019.

Bagdad 20. januára (TASR) - Štyri obete na životoch a 90 zranených si v pondelok vyžiadali násilné zrážky demonštrantov s príslušníkmi irackých bezpečnostných zložiek v mestách Bagdad a Karbalá. S odvolaním sa na svedkov o tom napísala agentúra DPA.

Od pondelkového rána zahynuli v Bagdade traja demonštranti a 65 ďalších utrpelo zranenia po tom, ako príslušníci bezpečnostných zložiek rozohnali za pomoci ostrej streľby a slzotvorného plynu dav, ktorý blokoval dôležitú cestnú komunikáciu spájajúcu irackú metropolu so zvyškom krajiny.

V meste Karbalá zahynul za podobných okolností jeden účastník protestnej akcie a 25 bolo zranených.

Násilné zrážky demonštrantov s príslušníkmi bezpečnostných zložiek sa v Bagdade, ako aj ostatých častiach Iraku, začali v pondelok skoro ráno, pričom podľa DPA súvisia s plánom irackého prezidenta Barhama Sáliha vymenovať nového premiéra. Rozhnevané davy sa pokúšali blokovať hlavné cesty do významných miest a narušiť fungovanie škôl, univerzít a verejných úradov.

Masové protesty v Bagdade a v prevažne šiitských provinciách na juhu Iraku sa začali v októbri 2019. Protestujúci, zväčša mladí ľudia, žiadajú reformu politického systému, ktorý je podľa nich hlboko skorumpovaný a udržiava väčšinu Iračanov v chudobe.