Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 14. jún 2024Meniny má Vasil
< sekcia Zahraničie

Irán: Ak Izrael zaútočí na naše jadrové zariadenia, zaútočíme na jeho

Iránski demonštranti nesú model rakety ako minaret a kupolu mešity v pozadí počas protiizraelského zhromaždenia na námestí Felestin (Palestína). v Teheráne, Irán, pondelok 15. apríla 2024. Foto: TASR/AP

Iránska islamská republika vždy označovala svoj jadrový program za mierový a popierala plány získať jadrovú zbraň.

Teherán 18. apríla (TASR) - Ak Izrael zaútočí na iránske jadrové zariadenia, Teherán v odvete zaútočí na tie izraelské, pohrozil vo štvrtok generál iránskych Revolučných gárd Ahmad Haghtalab. TASR informuje na základe správy agentúry AFP, ktorá sa odvoláva na iránske štátne médiá.

Teherán v noci na nedeľu po prvý raz priamo zaútočil na Izrael, útok bol odvetou za nálet na iránsky konzulát v Damasku z 1. apríla, pri ktorom zahynulo sedem členov islamských Revolučných gárd vrátane dvoch generálov. Všeobecne sa predpokladá, že za nálet je zodpovedný Izrael, aj keď ten sa k nemu nepriznal.

Izrael avizoval odvetný útok na Irán aj napriek tomu, že svetoví lídri volajú po zdržanlivosti a deeskalácii. Izraelskí predstavitelia nespresnili, kedy a ako uskutočnia odvetu voči Iránu.

"Ak sionistický režim (Izrael) zaútočí na naše jadrové strediská a zariadenia, určite budeme reagovať," povedal Haghtalab pre oficiálnu iránsku štátnu tlačovú agentúru IRNA.

Iránske hrozby zazneli v reakcii na nedávne vyjadrenie izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, ktorý povedal, že Izrael si uplatní "právo brániť sa".

Iránska islamská republika vždy označovala svoj jadrový program za mierový a popierala plány získať jadrovú zbraň.