Quantcast
< sekcia Zahraničie

Iran Human Rights: Pri protestoch v Iráne zomrelo už najmenej 448 ľudí

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Táto bilancia podľa IHR zahŕňa 60 osôb mladších ako 18 rokov vrátane deviatich dievčat, ako aj 29 žien.

Paríž/Oslo 29. novembra (TASR) — Iránske bezpečnostné sily zabili najmenej 448 ľudí pri potláčaní protivládnych protestov, ktoré v polovici septembra vyvolala smrť mladej Kurdky Mahsy Amíníovej v policajnej väzbe. Uviedla to v utorok ľudskoprávna organizácia Iran Human Rights (IHR) sídliaca v nórskom hlavnom meste Oslo. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Táto bilancia podľa IHR zahŕňa 60 osôb mladších ako 18 rokov vrátane deviatich dievčat, ako aj 29 žien. Len za posledný týždeň bezpečnostné sily zabili 16 ľudí, pričom 12 prišlo o život v oblastiach obývaných Kurdmi, kde prebiehajú obzvlášť intenzívne protesty, uvádza organizácia.

Zmienený údaj zahŕňa iba obyvateľov Iránu, ktorí zomreli pri potláčaní nepokojov, nie členov bezpečnostných síl, dodala IHR.

Brigádny generál Amíralí Hadžízáde, ktorý velí leteckej divízii iránskych revolučných gárd, v utorok oznámil, že od vypuknutia rozsiahlych protestov zomrelo v Iráne už vyše 300 ľudí. AFP si všíma, že tamojší predstavitelia vôbec prvýkrát priznali takýto údaj.

Amíníová zomrela v policajnej väzbe 16. septembra. Krátko predtým ju zatkla teheránska mravnostná polícia za údajné porušenie pravidiel obliekania pre ženy.