Teherán 27. júla (TASR) - Iránske ministerstvo zahraničných vecí v pondelok uviedlo, že si predvolalo francúzskeho veľvyslanca v Teheráne, aby vyjadrilo protest proti konaniu dvoch francúzskych diplomatov, ktorých tento mesiac nakrátko zadržali iránske bezpečnostné zložky. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.
„Včera (v nedeľu) bol francúzsky veľvyslanec v Teheráne predvolaný na ministerstvo zahraničných vecí, kde bolo zdôraznené, že francúzska vláda musí zastaviť takéto kroky a takéto zasahovanie do vnútorných záležitostí Iránu pod zavádzajúcimi zámienkami,“ povedal hovorca rezortu diplomacie Esmáíl Bakájí.
Hovorca tvrdí, že diplomati zasahovali do vnútorných záležitostí islamskej republiky „pod zámienkou zapojenia sa do občianskej spoločnosti“. Ich kroky podľa Bakájího „v žiadnom prípade nie sú odôvodnené podľa Viedenského dohovoru a diplomatických stykoch z roku 1961“.
Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Noël Barrot 20. júla uviedol, že dvoch francúzskych diplomatov v Iráne zastrašovali tamojšie bezpečnostné zložky a jedného z nich fyzicky napadli. Iránske úrady podľa Barrota pracovníkov francúzskeho veľvyslanectva bezdôvodne na niekoľko hodín zadržali a vypočúvali, než sa mohli vrátiť na ambasádu.
Barrot svojmu iránskemu náprotivku Abbásovi Arákčímu telefonicky odkázal, že tento neprijateľný incident nemôže zostať bez následkov.