Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 23. máj 2024Meniny má Želmíra
< sekcia Zahraničie

Ukrajinskí vyšetrovatelia preskúmali zvyšky havarovaného boeingu

Na snímke pohľad na trosky havarovaného lietadla v Teheráne 8. januára 2020. Haváriu lietadla ukrajinských aerolínií so 180 ľuďmi na palube, ktoré sa v stredu zrútilo v iránskej metropole Teherán, nikto neprežil. Lietadlo typu Boeing 737-800 spoločnosti Ukraine International Airlines (UIA) smerujúce do ukrajinskej metropoly Kyjev sa zrútilo na predmestí Teheránu krátko po vzlete z Medzinárodného letiska imáma Chomejního. Foto: TASR/AP

Irán prizval na spoluprácu pri vyšetrovaní havárie zástupcov americkej spoločnosti Boeing, ako aj expertov z Ukrajiny, Spojených štátov, Francúzska i Kanady.

Teherán 10. januára (TASR) - Iránske úrady umožnili ukrajinským vyšetrovateľom, aby preskúmali zvyšky havarovaného ukrajinského dopravného lietadla, ktoré sa v stredu ráno zrútilo pri iránskom hlavnom meste Teherán. Informovala o tom v piatok agentúra AP.

Ukrajinskí experti preskúmali fragmenty stroja vo štvrtok neskoro večer, svoje zistenia však zatiaľ nezverejnili.

"Vyšetrovanie je len v počiatočnej fáze a preto ešte nemožno zverejniť konkrétne detaily," uvádza sa vo vyhlásení úradu prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského.

Na Ukrajine momentálne prebieha zber vzoriek DNA od príbuzných ukrajinských občanov, ktorí zahynuli pri stredajšej havárii. Odobraté vzorky sa použijú na identifikáciu obetí.

Irán prizval na spoluprácu pri vyšetrovaní havárie zástupcov americkej spoločnosti Boeing, ako aj expertov z Ukrajiny, Spojených štátov, Francúzska i Kanady.

Urobil tak po tom, ako viacerí západní politici — vrátane amerického prezidenta Donalda Trumpa sa kanadského premiéra Justina Trudeaua - naznačili, že lietadlo mohlo byť zasiahnuté iránskou raketou zem-vzduch. Zásah pritom podľa nich nemusel byť zámerný.

K zrúteniu stroja došlo len niekoľko hodín po tom, ako Irán zaútočil balistickými strelami na dve vojenské základne v Iraku, na ktorých pôsobia aj americkí a spojeneckí vojaci. Útok na základne bol odvetou za minulotýždňové zabitie iránskeho generála Kásema Solejmáního, ktorý zahynul pri útoku amerického dronu pri Bagdade.

Po internetových sociálnych sieťach sa rozšíril videozáznam, ktorý zrejme zachytáva moment zásahu lietadla. Denník The New York Times tvrdí, že pravosť videa overil. Vidno na ňom rýchlo sa pohybujúci predmet stúpajúci k oblohe, potom jasný záblesk a po niekoľkých sekundách zvuk explózie.