Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 18. apríl 2024Meniny má Valér
< sekcia Zahraničie

Útok v Damasku má 13 obetí, Chameneí pohrozil Izraelu odvetou

Ľudia sa zhromaždili pred poškodenou budovou po leteckom útoku v Damasku v pondelok 1. apríla 2024. Foto: TASR/AP

Izrael opakovane cieli na vojenských predstaviteľov Iránu, ktorý podporuje militantné skupiny bojujúce proti Izraelu.

Teherán 2. apríla (TASR) - Najvyšší iránsky duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí pohrozil v utorok Izraelu odvetou za smrť dvoch iránskych generálov pri pondelkovom útoku na areál iránskeho konzulátu v sýrskom Damasku. Pri útoku podľa najnovších správ iránskych médií zahynulo 13 ľudí. TASR prevzala informácie z tlačovej agentúry DPA.

V súvislosti s Izraelom hovoril ako o "zákernom režime", ktorý sa údajne nevyhne trestu zo strany Iránu. Izraelskí predstavitelia "oľutujú tento a podobné zločiny, ak Boh dá," dodal.

Iránsky prezident Ebráhím Raísí už predtým tento útok odsúdil ako "zbabelý zločin" a pohrozil odvetou.

Izrael opakovane cieli na vojenských predstaviteľov Iránu, ktorý podporuje militantné skupiny bojujúce proti Izraelu. Pondelkový úder v Damasku signalizuje podľa AP stupňovanie konfliktu, pretože zasiahol iránsku diplomatickú misiu.

Ako poznamenáva agentúra AP, nie je jasné, či bude Irán reagovať sám a riskovať konfrontáciu s Izraelom a jeho podporovateľom, Spojenými štátmi, alebo sa bude naďalej spoliehať na svojich zástupcov vrátane libanonského hnutia Hizballáh a jemenských povstalcov húsíov.

Iránske Revolučné gardy uviedli, že v Damasku prišiel o život aj brigádny generál Mohammad Rezá Záhedí, jeden z veliteľov jednotiek Kuds, ktoré majú v Revolučných gardách na starosti zahraničné operácie. Zahynul aj jeho zástupca, brigádny generál Mohammad Hádí Hádží Rahímí.