< sekcia Zahraničie

Iránske revolučné gardy hlásia zostrelenie amerického dronu

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Uvedený incident sa odohral v čase zvýšeného napätia vo vzťahoch medzi Iránom a Spojenými štátmi.

Teherán 20. júna (TASR) - Iránske revolučné gardy vo štvrtok oznámili, že zostrelili americký "špionážny dron", ktorý narušil vzdušný priestor Iránu. Tlačová agentúra AFP to uviedla s odvolaním sa na vysielanie iránskej štátnej televízie.

Vzdušné sily začlenené do revolučných gárd podľa zverejnených informácií zostrelili "pozorovací dron Global Hawk americkej výroby" na území juhoiránskej provincie Hormozgán. Štátna televízia zábery toto bezposádkového lietadla nezverejnila.

Uvedený incident sa odohral v čase zvýšeného napätia vo vzťahoch medzi Iránom a Spojenými štátmi. Tie pripisujú Iránu zodpovednosť za nedávne útoky proti tankerom v oblasti strategicky významného Hormuzského prielivu, ktorý susedí s provinciou Hormozgán.

Teherán však tieto obvinenia odmieta a vyjadruje predpoklad, že v skutočnosti za útokmi stoja Spojené štáty, ktoré ich chcú využiť na ospravedlnenie použitia sily proti Iránu.

Iránska raketa zem-vzduch zostrelila americké bezposádkové lietadlo, ktoré sa nachádzalo v medzinárodnom vzdušnom priestore nad Hormuzským prielivom. Tlačovej agentúre AP to povedal vo štvrtok americký predstaviteľ, ktorý si želal zostať v anonymite, keďže údajne zatiaľ nebolo povolené takúto informáciu zverejniť.