Quantcast
< sekcia Zahraničie

Iránskemu raperovi hrozí trest smrti za podporu protestov

Ilustračná snímka. Foto: TASR Radovan Stoklasa

Voči raperovi, ktorý skladá piesne kritické voči iránskemu islamskému režimu, boli vznesené obvinenia zo šírenia "skazenosti na Zemi".

Teherán 27. novembra (TASR) - Voči iránskemu raperovi, ktorý podporil pokračujúce protivládne protesty, boli vznešené obzvlášť závažné obvinenia a hrozí mu trest smrti. Oznámili to v nedeľu iránske justičné orgány, píše agentúra AFP.

Viaceré ľudskoprávne organizácie so sídlom v USA v sobotu uviedli, že s opozične orientovaným raperom Túmadžom Sálehím, sa už začal súdny proces, pričom si nemohol zvoliť ani obhajcu podľa vlastného výberu. Sálehího rodina sa obáva, že je v ohrození života.

Voči raperovi, ktorý skladá piesne kritické voči iránskemu islamskému režimu, boli vznesené obvinenia zo šírenia "skazenosti na Zemi". Ide o jedno z najvážnejších obvinení, aké možno vzniesť na základe iránskych zákonov, a za ktoré hrozí najvyšší trest.

"Proces sa ešte nezačal, ale obvinenie voči Túmadžovi Sálehímu už bolo vypracované," vyhlásil súdny hovorca v stredoiránskej provincii Isfahán, kde sa celý prípad rieši.

Okrem šírenia morálnej skazenosti je obvinený aj z rozširovania lží, protištátnej propagandy, podnecovania násilia a z vytvorenia a riadenia nelegálnych skupín, ktoré chceli narušiť bezpečnosť Iránu v spolupráci s vládou nemenovanej "nepriateľskej" krajiny.

Iránske justičné orgány uvádzajú, že od septembra, keď Iráne vypukla vlna protestov, boli vznesené obvinenia už voči 2000 osobám. Podľa úradu Vysokého komisára OSN pre ľudské práva bolo zatknutých už približne 14.000 ľudí.

V súvislosti s protestmi už bolo vynesených šesť rozsudkov smrti. Podľa organizácie Amnesty International aktuálne súdia najmenej 21 osôb, ktorým za vznesené obvinenia hrozia tresty smrti obesením.

Protesty v Iráne vypukli po tom, ako vo väzbe mravnostnej polície zomrela mladá Kurdka Mahsá Amíniová. Irán označuje protesty za násilné nepokoje podnecované západnými nepriateľmi islamskej republiky.

Raper Sálehí zmizol koncom októbra a o niekoľko dní nato iránske štátne médiá zverejnili video, na ktorom sa zatknutý hudobník priznával ku svojím pochybeniam. Podľa aktivistov išlo o vynútené priznanie.

K Sálehího zadržaniu došlo niekoľko dní po tom, ako v rozhovore pre kanadskú televíziu označil iránske vedenie za "mafiu", ktoré je odhodlané zničiť aj celý národ, aby si udržalo "moc, peniaze a zbrane".