Quantcast
< sekcia Zahraničie

Iránsky súd nariadil USA, aby zaplatili odškodné za zabitých vedcov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Súd nariadil, aby USA zaplatili celkovú náhradu škody vo výške 4,3 miliardy dolárov vrátane súdnych pokút.

Teherán 23. júna (TASR) - Súd v Iráne nariadil vo štvrtok vláde Spojených štátov vyplatiť viac ako štyri miliardy dolárov rodinám iránskych jadrových vedcov, ktorí boli v posledných rokoch zabití pri cielených útokoch. Podľa agentúry AP o tom informovali iránske štátne médiá.

Hoci Teherán z vrážd, ktorých terčom sa pred desiatimi rokmi stali iránski jadroví vedci, obvinil Izrael, vo vyhlásení týkajúcom sa odškodného ho nespomína. O Izraeli sa zmieňuje len v konštatovaní, že USA podporovali "sionistický režim" v jeho "organizovanom zločine" proti obetiam.

Irán neuznáva Izrael od islamskej revolúcie z roku 1979, ktorá zvrhla prozápadnú monarchiu a vyniesla k moci islamistov.

Nateraz nie je ani jasné, ako sa súdne rozhodnutie vykoná; v Iránskej islamskej republike napríklad nie je nijaký americký majetok, ktorý by bolo možné skonfiškovať.

AP konštatovala, že iránsky súd v rámci prejednávania kauzy predvolal 37 bývalých amerických predstaviteľov vrátane bývalých prezidentov Baracka Obamu a Donalda Trumpa, ako aj bývalého ministra zahraničných vecí Mikea Pompea, bývalého vyslanca pre Irán Briana Hooka a bývalého ministra obrany Ashtona Cartera.

Štátna tlačová agentúra IRNA uviedla, že žalobu na súde v Teheráne podali rodiny troch jadrových vedcov, ktorí boli zabití pri cielených útokoch, a príbuzní vedca, čo pri útoku utrpel zranenie. Ich totožnosť agentúra nezverejnila.

Súd nariadil, aby USA zaplatili celkovú náhradu škody vo výške 4,3 miliardy dolárov vrátane súdnych pokút.

Spomínané cielené atentáty sa vo všeobecnosti pripisujú izraelskej tajnej službe Mosad. Izrael sa takto snaží zabrániť Iránu vo výrobe jadrových zbraní.

Toto – do značnej miery symbolické – rozhodnutie podčiarkuje stupňujúce sa napätie medzi Iránom a Západom v súvislosti s rýchlo napredujúcim jadrovým programom Teheránu. Rokovania o obnovení platnosti jadrovej dohody, uzavretej v roku 2015 medzi Iránom a mocnosťami, uviazli na mŕtvom bode.