Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 17. jún 2024Meniny má Adolf
< sekcia Zahraničie

Iránskych veľvyslancov si predvolali i Francúzsko, Nemecko či Británia

Britský minister zahraničných vecí James Cleverly, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Dnes som si predvolal iránskeho chargé d'affaires, aby som čo najdôraznejšie odsúdil popravy, ktorých svedkami sme boli počas uplynulého víkendu, dodal britský minister zahraničných vecí J. Cleverly.

Berlín/Paríž/Londýn/Oslo 9. januára (TASR) - Vedúceho predstaviteľa zastupiteľského úradu Iránu vo svojej krajine si v pondelok predvolali mnohé krajiny vrátane Nemecka, Francúzska, Nórska, Dánska, Holandska či Británie. Teheránu tak chceli tlmočiť svoje znepokojenie v súvislosti s dvoma najnovšími popravami tamojších protivládnych demonštrantov aj s prebiehajúcimi represiami. Pobúrenie v súvislosti s popravami vyjadrila ešte cez víkend aj EÚ. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AFP, Reuters a DPA.

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková v pondelok povedala novinárom, že na ministerstvo bol predvolaný iránsky veľvyslanec, aby bolo "neomylne jasné, že brutálne represie, útlak a terorizovanie vlastného obyvateľstva, ako aj posledné dve popravy nezostanú bez následkov". Baerbocková označila za "kľúčové", aby v tejto otázke zostala Európska únia jednotná a aby "sme nezatvárali oči" pred porušovaním ľudských práv v iných krajinách.

"Nesmieme rezignovať a mali by sme znova a znova dávať najavo, že stojíme pri ľuďoch, ktorí si neželajú nič iné, len žiť v slobode a bezpečí," dodala.

Popravy označil ešte predtým za "otrasné" aj nemecký kancelár Olaf Scholz, ktorý zároveň Irán vyzval, aby s ich vykonávaním prestal a prepustil osoby zadržané na základe nepravdivých dôkazov.

Francúzske ministerstvo zahraničných vecí informovalo, že si predvoláva iránskeho chargé d'affaires, "aby vyjadrilo čo najtvrdšie odsúdenie týchto popráv aj súčasných represií v Iráne".

Rezort diplomacie sa takto vyjadril deň po tom, ako desiatky Iráncov, väčšinou študentov náboženstva, protestovali pred francúzskym veľvyslanectvom v Teheráne proti karikatúram najvyššieho iránskeho vodcu Alího Chameneího, ktoré minulú stredu zverejnil francúzsky satirický časopis Charlie Hebdo. Magazín tieto kresby publikoval v rámci súťaže, ktorú vyhlásil s cieľom podporiť súčasnú vlnu protivládnych protestov v Iráne.

"Pozorne sme sledovali včerajší protest zvolaný pred francúzskou ambasádou v Teheráne, ktorý v žiadnom prípade nebol spontánny," uviedlo francúzske ministerstvo.

Iránskych veľvyslancov si v pondelok predvolali aj holandské, nórske a dánske rezorty diplomacie, aby im tlmočili svoj nesúhlas s popravami a represiami. K rovnakému kroku pristúpil tiež britský minister zahraničných vecí James Cleverly. "Dnes som si predvolal iránskeho chargé d'affaires, aby som čo najdôraznejšie odsúdil popravy, ktorých svedkami sme boli počas uplynulého víkendu," dodal.

Masové celoštátne protesty vypukli v Iráne v polovici septembra ako reakcia na smrť mladej Kurdky Mahsy Amíníovej, ktorá zomrela vo väzbe po zatknutí teheránskou mravnostnou políciou za údajné porušenie prísnych pravidiel obliekania pre ženy.

Iránske bezpečnostné zložky tvrdo zasahujú voči účastníkom týchto demonštrácií, ktoré režim označuje za nepokoje vyvolané zahraničnými nepriateľmi Teheránu. O život prišli už stovky ľudí a ďalšie tisíce skončili vo väzbe.

Irán v súvislosti s protestmi taktiež dosiaľ vykonal už štyri popravy, z toho posledné dve v sobotu. Tamojšia justícia zároveň v pondelok informovala, že za zabitie príslušníkov bezpečnostných síl odsúdila na smrť ďalších troch ľudí. Celkovo odsúdili na smrť v súvislosti s demonštráciami 17 ľudí. Šiestim z nich však umožnili obnovu súdneho konania.