Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 25. február 2024Meniny má Frederik a Frederika
< sekcia Zahraničie

V boji s koronavírusom pomôže aj premiér Varadkar, ktorý je lekárom

Írsky premiér Leo Varadkar na archívnej snímke. Foto: TASR/AP

Írsky premiér Leo Varadkar vykonával lekárske povolanie sedem rokov predtým než sa stal politikom.

Dublin 6. apríla (TASR) - Írsky premiér Leo Varadkar sa opätovne nechal zapísať do registra lekárov, aby tak pomohol zdravotníkom v boji s pandémiou nového koronavírusu. Informoval o tom v nedeľu hovorca írskej vlády, píše agentúra AFP.

Varadkar vykonával lekárske povolanie sedem rokov predtým než sa stal politikom. V roku 2013 bol vyčiarknutý z registra lekárov. O opätovné zapísanie požiadal v marci, uviedla agentúra Reuters. Varadkar podľa svojho hovorcu írskemu Úradu pre zdravotné služby (HSE) ponúkol, že odslúži jednu službu raz do týždňa v oblasti, ktorá spadá do jeho lekárskej praxe.

Denník The Irish Times informoval, že Varadkar, ktorý absolvoval medicínu na Trinity College v Dubline v roku 2003, bude pomáhať s posudzovaním zdravotného stavu pacientov telefonicky.

Varadkar je synom lekára a zdravotnej sestry a zdravotníkmi sú aj jeho partnerka a dve sestry. "Mnoho členov jeho rodiny a priateľov pracuje v zdravotníctve," uviedol hovorca. "Chcel (Varadkar) tiež pomôcť, hoci i malým dielom," dodal.

V súvislosti s aktuálnou situáciou vyzval v marci minister zdravotníctva Simon Harris zdravotníkov, ktorí momentálne v tomto sektore nepracujú, aby sa vrátili s heslom "Vaša krajina vás potrebuje". Na výzvu zareagovalo viac ako 60.000 ľudí.

V Írsku evidujú 158 úmrtí súvisiacich s COVID-19 a 4994 nakazených.