Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 13. júl 2024
< sekcia Zahraničie

Islamský štát začína operovať už aj v Izraeli. Odhalili prvú bunku

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Izraelská bezpečnostná služba Šin Bet, ktorá je zameraná na vnútornú bezpečnosť krajiny a plní aj úlohy kontrarozviedky informovala, že na území Izraela odhalila bunku extrémistickej organizácie.

Jeruzalem 19. januára (TASR) - Izraelská bezpečnostná služba Šin Bet, ktorá je zameraná na vnútornú bezpečnosť krajiny a plní aj úlohy kontrarozviedky, v noci nadnes informovala, že na území Izraela prvýkrát odhalila bunku extrémistickej organizácie Islamský štát (IS).

Išlo o skupinu siedmich izraelských Arabov, medzi ktorými bol aj advokát z mesta Nazaret v Galilei, kde žije väčšina arabského obyvateľstva židovského štátu. Advokát celú bunku riadil.

Členov bunky zadržali vlani v novembri a decembri v rámci spoločnej operácie tajnej služby Šin Bet a polície.

Zadržaní priznali, že zhromaždili zbrane a finančné prostriedky, aby mohli uskutočniť plánované úroky. Popreli však obvinenia, ktoré proti nim vzniesli izraelskí vyšetrovatelia.

Podľa agentúry DPA sa členovia bunky pravidelne stretávali s nemenovaným miestnym radikálnym šejkom, ktorý vyzýval na celosvetových džihád a na naverbovanie nových príslušníkov.

V rámci bunky sa viedli aj diskusie o ideológii IS, o jeho aktivitách v Sýrii, ako i o príprave jej členov na odchod do tejto krajiny. Súčasťou prípravy bol údajne aj výcvik na vykonávanie popráv podrezaním, ako islamisti v uplynulých mesiacoch zavraždili niekoľko rukojemníkov zo Západu.

Izraelská bunka IS mala prostredníctvom internetu kontakt s aktivistami IS v Sýrii, medzi ktorými sú aj izraelskí Arabi.

Ako dnes informovali agentúry DPA a Belga, súd v Haife uplynulú nedeľu obvinil podozrivé osoby z členstva v ilegálnej organizácii, z podpory teroristickej organizácie a podpory agentov cudzích štátov.

Podľa uvedených agentúrnych zdrojov sa izraelská vláda domnieva, že do Sýrie a Iraku vycestovalo niekoľko desiatok izraelských Arabov a Palestínčanov, aby sa tam pripojili k jednotkám IS, ktoré od vlaňajšieho leta ovládajú rozsiahle územia oboch spomínaných krajín.

Hovorca izraelskej polície Micky Rosenfeld pre DPA spresnil, že izraelské úrady v minulosti zadržali niekoľko sympatizantov IS - všetci však konali na vlastnú päsť, neboli organizovaní, ako to bolo v prípade bunky, ktorej vodcom bol advokát z Nazaretu.