< sekcia Zahraničie

Sopka na Islande chrlí lávu nepretržite už takmer pol roka

Na archívnej snímke ľudia sledujú erupciu sopky Fagradalsfjall na polostrove Reykjanes na juhozápade Islandu. Foto: TASR/AP

Sopka doteraz vychrlila 143 miliónov kubických metrov magmy.

Reykjavík 18. septembra (TASR) - Sopka neďaleko islandskej metropole Reyjkavík chrlí lávu nepretržite od 19. marca, čo znamená, že v nedeľu sa táto vulkanická erupcia stane najdlhšie trvajúcou v krajine za posledných 50 rokov. V sobotu o tom informovala agentúra AFP.

Tento prírodný jav doteraz prilákal podľa islandského úradu pre cestovný ruch 300.000 návštevníkov z celého sveta. Turisti niekedy vidia len pomalý prúd lávy, inokedy však dramatickejšie prúdy kameňov pripomínajúce gejzír, približuje AFP.

Táto v poradí šiesta erupcia islandskej sopky za posledných 20 rokov už teraz trvá dlhšie ako tá predchádzajúca, ku ktorej došlo v lávovom poli Holuhraun medzi augustom 2014 a februárom 2015.

"Šesť mesiacov je primerane dlhá erupcia," povedal pre AFP vulkanológ Thorvaldur Thordarson.

Lávové pole, ktoré táto najnovšia erupcia vytvorila, pomenovali Islanďania "Fagradalshraun", čo v preklade znamená "nádherné údolie lávy". Názov je tiež inšpirovaný neďalekým vrchom Fagradalsfjall.

Sopka doteraz vychrlila 143 miliónov kubických metrov magmy, čo je však pomerne málo oproti vyššie spomenutej erupcie Holuhraun, ktorá na ostrove vyprodukovala najväčší prúd lávy za posledných 230 rokov.

Na archívnej snímke ľudia sledujú erupciu sopky Fagradalsfjall na polostrove Reykjanes na juhozápade Islandu.
Foto: TASR/AP


Súčasná erupcia je "neobvyklá v tom zmysle, že má relatívne stály tok (lávy)," povedal geofyzik Halldor Geirsson.

"Zvyčajné správanie sopiek na Islande je, že na začiatku sú veľmi aktívne a potom sa tok lávy postupne znižuje až kým sa nezastaví," dodal Geirsson.

K najdlhšej sopečnej erupcií na Islande došlo pred viac ako piatimi desaťročiami - na ostrove Surtsey pri južnom pobreží krajiny. Trvala takmer štyri roky, od novembra 1963 do júna 1967.

V roku 2010 popol z islandskej sopky Eyjafjallajökull spôsobil na niekoľko dní zastavenie medzinárodnej leteckej prepravy medzi Európou a Severnou Amerikou vzhľadom na obavy z možného poškodenia motorov lietadiel. Zrušených bolo vyše 100.000 letov, v dôsledku čoho uviazli na letiskách milióny pasažierov.