Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Zahraničie

Izrael odrádza západné krajiny od dohody s Iránom

Na archívnej snímke izraelský premiér Jair Lapid v Jeruzaleme 10. júla 2022. Foto: TASR/AP

Kompromisný návrh dohody, ktorý predložil zúčastneným stranám začiatkom augusta šéf európskej diplomacie Josep Borrell, podľa Izraela nahráva nepriateľom židovského štátu.

Tel Aviv/Teherán 24. augusta (TASR) - Izraelský premiér Jair Lapid v stredu vyzval amerického prezidenta Joea Bidena a západné štáty podieľajúce sa na rozhovoroch s Iránom o obnovení jadrovej dohody z roku 2015, aby v tomto procese nepokračovali. Irán podľa Izraela manipuluje rokovania pod záštitou Európskej únie vo svoj prospech a vyjednávači proti tomu nič nerobia. Informuje o tom TASR na základe správ agentúr AP a AFP.

Kompromisný návrh dohody, ktorý predložil zúčastneným stranám začiatkom augusta šéf európskej diplomacie Josep Borrell, podľa Izraela nahráva nepriateľom židovského štátu. Lapid naznačil, že Biden nedodržal svoje predchádzajúce sľuby o červených čiarach voči Iránu.

"Západné krajiny nakreslia červenú čiaru, Iránci ju ignorujú, a tak sa červená čiara posunie," opísal situáciu Lapid.

Teherán medzitým v stredu oznámil, že od Spojených štátov dostal odpoveď na návrh dohody sprostredkovanej Európskou úniou.

"Proces dôkladného skúmania amerických názorov sa začal a po jeho skončení oznámi Iránska islamská republika svoj názor koordinátorovi rokovaní," povedal hovorca iránskeho rezortu diplomacie Násir Kanaání.
Ilustračná snímka.
Foto: TASR/AP

Zaslanie svojho stanoviska Iránu potvrdilo aj americké ministerstvo zahraničných vecí.

Británia, Čína, Francúzsko, Irán, Nemecko, Rusko a sprostredkovane aj Spojené štáty začiatkom augusta nadviazali na prerušené rokovania o oživení dohody. Po štyroch dňoch rokovaní pod patronátom EÚ sa zrodil "finálny" kompromisný návrh. Brusel vyhlásil, že očakáva naň promptnú odpoveď od Teheránu aj Washingtonu.

Irán podpísal pôvodnú dohodu so Spojenými štátmi, Britániou, Francúzskom, Nemeckom, Ruskom a Čínou v roku 2015. V rámci nej sa zaviazal obmedziť obohacovanie uránu a pripustiť k tomuto procesu dohľad inšpektorov OSN výmenou za zrušenie hospodárskych sankcií. V roku 2018 však USA rozhodnutím vtedajšieho prezidenta Donalda Trumpa – a s podporou Izraela – jednostranne odstúpili od dohody s tým, že by ju mala nahradiť prísnejšia zmluva. Tú sa však nepodarilo vyjednať a Irán po čase začal porušovať svoje záväzky vyplývajúce z pôvodnej dohody.