Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 22. február 2024Meniny má Etela
< sekcia Zahraničie

Izrael oslavuje 75 rokov od svojho založenia; protesty však pokračujú

Izraelčania protestujú proti plánom vlády premiéra Benjamina Netanjahua na reformu súdneho systému, zapaľujú sviečky v Tel Avive, Izrael, sobota 22. apríla 2023. Foto: TASR

Založenie Izraela bolo vyhlásené 14. mája 1948, keď jeho zakladateľ David Ben Gurion v Tel Avive prečítal Deklaráciu o nezávislosti. Izrael svoje výročie oslavuje podľa hebrejského kalendára.

Tel Aviv 25. apríla (TASR) - Oslavy 75. výročia založenia štátu Izrael sa v utorok večer miestneho času začali v čase "najhoršej vnútornej krízy" v tejto krajine od jej vzniku v roku 1948, uviedla agentúra AP s odvolaním sa na výrok tamojšieho prezidenta Jicchaka Hercoga.

V Jeruzaleme bolo počas hlavného podujatia osláv zapálených 12 pochodní symbolizujúcich 12 kmeňov Izraela. Vo veľkom počte ďalších miest sú naplánované slávnosti a ohňostroje.

Niekoľko miest vrátane Tel Avivu chcelo na počesť vojakov trpiacich posttraumatickou stresovou poruchou (PTSD) počas osláv použiť tiché ohňostroje.

Tohtoročné slávnosti však podľa AP zatienil spor o kontroverznú vládnu reformu súdneho systému krajiny, o ktorom oponenti tvrdia, že predstavuje hrozbu pre tamojšiu demokraciu. Rozsiahle zhromaždenie na protest proti reforme sa začalo aj v utorok večer v Tel Avive.

Izraelský prezident Jicchak Hercog označil situáciu súvisiacu s týmto sporom za "najhoršiu vnútornú krízu od založenia štátu" pred 75 rokmi. V rozhovore pre spravodajský web Ynet však zároveň vyjadril nádej, že krajina môže z tejto krízy vyjsť silnejšia, než bola predtým.

Utorkové spomienkové slávnosti na počesť padlých vojakov a obetí teroristických útokov sprevádzali v Izraeli demonštrácie proti vládnym predstaviteľom a spory medzi oponentmi a stúpencami spomínanej reformy.

Na stredu je nad rozsiahlymi časťami krajiny naplánovaná letecká prehliadka, na ktorej sa po prvýkrát majú zúčastniť aj vzdušné sily Nemecka.

Založenie Izraela bolo vyhlásené 14. mája 1948, keď jeho zakladateľ David Ben Gurion v Tel Avive prečítal Deklaráciu o nezávislosti, pripomína AP. Izrael svoje výročie oslavuje podľa hebrejského kalendára.