Quantcast
< sekcia Zahraničie

Izrael po raketovom útoku z Gazy znova ostreľoval ciele Hamasu

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Situácia na hranici pásma Gazy sa v poslednom čase znova zhoršila a panujú obavy z ďalšieho väčšieho konfliktu, píše DPA.

Gaza/Tel Aviv 12. septembra (TASR) - V reakcii na raketový útok z pásma Gazy uskutočnili izraelské vzdušné sily v noci na nedeľu údery na viaceré ciele na tomto palestínskom území. Zasiahli vojenský objekt s podzemnými výrobňami rakiet, zbrojný sklad, tunel a výcvikový tábor islamistického hnutia Hamas, oznámila izraelská armáda, ktorej vyjadrenie priniesla agentúra DPA.

Letecké útoky na ciele Hamasu, ktorý v pásme Gazy vládne, prišli už druhú noc po sebe. Palestínski militanti na Izrael odpálili raketu aj v piatok.

Situácia na hranici pásma Gazy sa v poslednom čase znova zhoršila a panujú obavy z ďalšieho väčšieho konfliktu, píše DPA. Pri demonštráciách sprevádzaných násilím tam hlásili mŕtvych a zranených, pričom okrem raketových útokov vypúšťajú z Gazy nad Izrael opakovane aj zápalné balóny.

Izrael začiatkom mesiaca oznámil viacero zmiernení blokády pásma Gazy, aby situáciu upokojil, Hamas však žiada jej úplné zrušenie. V máji vypukol medzi Izraelom a palestínskymi militantmi v Gaze 11-dňový ozbrojený konflikt, ktorý ukončilo prímerie sprostredkované Egyptom. Izrael, USA a EÚ zaraďujú Hamas medzi teroristické organizácie.