Quantcast
< sekcia Zahraničie

Izraelčania si v obave zo Sýrie zaobstarávajú plynové masky

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Poštová služba okrem toho registruje nárast záujemcov o výmenu ochranných prostriedkov aj na svojej rezervačnej linke, a to z 200 na 500 ľudí denne.

Jeruzalem 31. januára (TASR) - Na trojnásobok za posledný mesiac stúpol v Izraeli dopyt po výmene plynových masiek a tzv. ABC súprav, čo súvisí s potenciálnou hrozbou použitia chemických zbraní Sýriou alebo prosýrskym hnutím Hizballáh.

Generálmajor izraelskej armády Amir Ešel pre spravodajský server Ynet news uviedol, že "Sýria prechádza búrlivými zmenami. Berúc do úvahy jej obrovský arzenál (zbraní), Izrael sa môže ocitnúť v situácii, že (Sýria) na svojich hraniciach rozmiestni nekonvenčné zbrane".

V roku 1991, keď iracké rakety Scud počas operácie Púštna búrka zasiahli oblasť Tel Avivu, Izrael obyvateľstvu distribuoval tzv. ABC súpravy na ochranu pre atómovými, biologickými a chemickými zbraňami. V súprave je plynová maska a takzvané atropínové pero, ktorého účinnosť a dátum spotreby sa pravidelne kontroluje.

Atropín je antidotom proti väčšine nervovo-paralytických látok prvej generácie.

Podľa údajov izraelskej Poštovej služby len za posledný týždeň distribuovali asi 4000 tzv. ABC súprav. Poštová služba okrem toho registruje nárast záujemcov o výmenu ochranných prostriedkov aj na svojej rezervačnej linke, a to z 200 na 500 ľudí denne.

Od začiatku najnovšieho distribučného cyklu si tieto súpravy vyzdvihlo už 4,5 milióna ľudí.