< sekcia Zahraničie

Izrael útočil na ciele Hamasu, išlo o odvetu za ostreľovanie

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Počas násilností, ku ktorým došlo v piatok na hraniciach Izraela s pásmom Gazy, zastrelili izraelskí vojaci dvoch Palestínčanov vo veku 14 a 17 rokov.

Jeruzalem 7. septembra (TASR) - Izraelské ozbrojené sily zaútočili v sobotu na pozície militantného hnutia Hamas v pásme Gazy po tom, čo na izraelské územie dopadlo viacero striel vypálených militantmi. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie izraelskej armády.

V piatok večer "bolo z pásma Gazy na Izrael vypálených päť projektilov", ktoré dopadli na polia na juhu krajiny, uviedol pre AFP hovorca izraelskej armády s tým, že v reakcii na uvedený útok izraelské "vojenské lietadlo a tank zasiahli viacero vojenských cieľov Hamasu vrátane veliteľského stanovišťa a vojenských pozícií", dodal hovorca.

Bezpečnostné sily Hamasu uviedli, že pri izraelskom útoku nebol nikto zranený.

Pri ďalšom incidente, ku ktorému došlo tiež v sobotu, vletel z južnej časti pásma Gazy do izraelského vzdušného priestoru dron, ktorý "zhodil do blízkosti hraničného plota medzi Izraelom a pásmom Gazy pravdepodobne výbušné zariadenie". Jeho výbuch poškodil izraelské vojenské vozidlo. Dron sa po uskutočnení útoku vrátil do pásma Gazy, uvádza sa v ďalšom vyhlásení armády židovského štátu, podľa ktorého izraelské lietadlá podnikli odvetný útok na miesto, odkiaľ bol dron vypustený.

Počas násilností, ku ktorým došlo v piatok na hraniciach Izraela s pásmom Gazy, zastrelili izraelskí vojaci dvoch Palestínčanov vo veku 14 a 17 rokov. Ďalších 46 osôb utrpelo podľa palestínskeho ministerstva zdravotníctva zranenia.

Podľa izraelskej armády sa na piatkových nepokojoch, ktoré boli "mimoriadne násilné", zúčastnili tisíce Palestínčanov. Niektorí z nich útočili na izraelské bezpečnostné sily zápalnými fľašami a ručnými granátmi.

Palestínčania v pásme Gazy, ktoré ovláda radikálne hnutie Hamas, sa zúčastňujú na často násilných demonštráciách pozdĺž izraelského hraničného plota od marca 2018 a vyzývajú židovský štát, aby ukončil blokádu ich územia. Pri protestoch prišlo o život doposiaľ najmenej 308 Palestínčanov.

Židovský štát obviňuje Hamas z organizovania protestov a ich využívania ako zámienky pre svoje útoky.