Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 24. február 2024Meniny má Matej
< sekcia Zahraničie

Izraelská armáda poprela, že žiadala WHO vyprázdniť zariadenie

Palestínčania sa pozerajú na zničenie pásma Gazy izraelským bombardovaním v Rafahu v pondelok 4. decembra 2023. Foto: TASR/AP

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus uviedol, že WHO v od Izraelských obranných síl (IDF) dostala správu, na základe ktorej by mala v priebehu 24 hodín odstrániť svoje zásoby zo zariadenia.

Jeruzalem 5. decembra (TASR) - Izraelská armáda v utorok poprela, že Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO) nariadila vyprázdniť v priebehu 24 hodín zdravotnícke zariadenie v južnej časti Pásma Gazy. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

"V skutočnosti sme vás nežiadali, aby ste zariadenia evakuovali a tiež sme to dali jasne (a písomne) najavo relevantným predstaviteľom OSN," uviedol Úrad pre koordináciu vládnych aktivít na (palestínskych) územiach (COGAT) na sociálnej sieti X. Úrad dodal, že od predstaviteľov OSN by očakával viac precíznosti.

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus v pondelok na X uviedol, že WHO v od Izraelských obranných síl (IDF) dostala správu, na základe ktorej by mala v priebehu 24 hodín odstrániť svoje zásoby zo zariadenia. To sa z dôvodu pozemných vojenských operácií Izraela stane nepoužiteľným.
Izrael vyzval WHO, aby opustila svoje zariadenie na juhu Pásma GazyIzraelská armáda Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) vyzvala, aby v priebehu 24 hodín opustila svoje zdravotnícke zariadenie na juhu Pásma Gazy. Oznámil to v pondelok šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na sociálnej sieti, informuje TASR.

Izraelské obranné sily (IDF) WHO oznámili, že by v priebehu 24 hodín mala odstrániť všetky zásoby z tohto svojho zdravotníckeho zariadenia. To sa z dôvodu pozemných vojenských operácií Izraela stane nepoužiteľným.

"Izrael žiadame, aby tento príkaz stiahol a prijal všetky možné opatrenia na ochranu civilistov a civilnej infraštruktúry vrátane nemocníc a humanitárnych zariadení," napísal Tedros na sociálnej sieti X.

Izraelská armáda v pondelok do južnej časti Pásma Gazy vyslala desiatky tankov, čo je súčasť jej operácie voči hnutiu Hamas. Na tomto území boli prerušené komunikačné linky, píše AFP.

WHO uvádza, že počet prevádzkyschopných nemocníc v Pásme Gazy sa za necelých 60 dní znížil z 36 na 18. Tri z nich poskytujú len základnú prvú pomoc a v ostatných sú dostupné len čiastočné služby. V južnej časti Pásma Gazy podľa WHO funguje 12 nemocníc.