< sekcia Zahraničie

Izrael zničil dom šéfa Hamasu v pásme Gazy

Jahja Sinwár, archívne foto. Foto: TASR/AP

Svedkovia agentúre AFP potvrdili, že Sinwárov dom bol zasiahnutý. Nebolo bezprostredne známe, či Sinwár pri útoku zahynul.

Gaza 16. mája (TASR) - Dom, v ktorom býva Jahjá Sinwár, vodca palestínskeho militantného hnutia Hamas v pásme Gazy, bol v nedeľu terčom útoku izraelského letectva. Cieľom náletov bol aj dom jeho brata Muhammada, ktorý zodpovedá za logistiku a nábor nových bojovníkov, oznámila podľa agentúry AFP izraelská armáda na Twitteri.

Oba domy boli súčasťou "vojenskej infraštruktúry teroristickej organizácie Hamas". Armáda tiež zverejnila videozáznam zachytávajúci zničený dom šéfa politického krídla Hamasu.

Izraelská armáda tiež oznámila, že uskutočnila aj nálety zamerané na tunelový systém Hamasu.

Svedkovia agentúre AFP potvrdili, že Sinwárov dom bol zasiahnutý. Nebolo bezprostredne známe, či Sinwár pri útoku zahynul.

Sinwár, bývalý šéf vojenského krídla Hamasu, strávil viac ako 20 rokov v izraelskom väzení. V roku 2011 bol prepustený v rámci výmeny väzňov medzi Hamasom a Izraelom. Za šéfa politického krídla Hamasu v pásme Gazy bol prvýkrát zvolený v roku 2017, potom znovu tento rok v marci.

Od pondelka, keď vypukli najvážnejšie boje medzi Izraelom a palestínskymi militantmi z pásma Gazy od roku 2014, prišlo podľa televízie al-Džazíra o život najmenej 158 Palestínčanov, z toho najmenej 41 detí, a viac ako 1000 utrpelo zranenia. Na západnom brehu Jordánu izraelské sily zabili najmenej 13 Palestínčanov. Izrael hlásil desať mŕtvych vrátane dvoch detí.

Do nedeľňajšieho rána vystrelili palestínski militanti z pásma Gaze smerom na Izrael asi 2900 rakiet, oznámila izraelská armáda. Na územie tejto enklávy dopadlo 450 rakiet, izraelský systém Železná kupola zachytil približne 1150 rakiet.