Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 23. jún 2024Meniny má Sidónia
< sekcia Zahraničie

Izrael tvrdí, že nie je dôkaz o priamom zásahu nemocnice v pásme Gazy

Zranení Palestínčania prichádzajú do nemocnice al-Shifa po ich príchode z nemocnice al-Ahli po explózii po tom, ako ju zasiahla raketa v Gaze 17. októbra 2023. Foto: TASR/AP

Izraelská armáda zverejnila aj zábery nemocnice a priľahlého parkoviska pred a po útoku, ktoré podľa nej dokazujú, že výbuch spôsobila zblúdená raketa, píše agentúra DPA.

Jeruzalem 18. októbra (TASR) - Izraelská armáda v stredu uviedla, že nevidí nijaký dôkaz o priamom zásahu nemocnice v pásme Gazy leteckou muníciou. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.

Vyšetrovanie "potvrdilo, že paľba izraelských obranných síl (IDF) zo zeme, mora alebo vzduchu nezasiahla nemocnicu" v Gaze, uviedol hovorca IDF Daniel Hagari. Dodal, že budovy v okolí nemocnice al-Ahlí Arabí neutrpeli žiadne štrukturálne poškodenie a nie je tam ani kráter, ktorý by svedčil o útoku zo vzduchu.

Palestínske militantné hnutie Hamas, ktoré ovláda pásmo Gazy, obvinilo z útoku na nemocnicu Izrael. Podľa Izraela však výbuch spôsobila raketa, ktorú neúspešne odpálila militantná skupina Palestínsky islamský džihád, ktorý to však poprel. Výbuch si vyžiadal životy stoviek Palestínčanov.

Izraelská armáda zverejnila aj zábery nemocnice a priľahlého parkoviska pred a po útoku, ktoré podľa nej dokazujú, že výbuch spôsobila zblúdená raketa, píše agentúra DPA.

Podľa rozsahu poškodenia nemocnice Hagari uviedol, že škody spôsobilo najmä nespotrebované palivo, nielen výbuch hlavice rakety. Podľa neho nie je možné, aby hnutie tak rýchlo zistilo, čo výbuch spôsobilo. Obvinil tiež Hamas z nafukovania počtu obetí.

Poukázal na neúspešné odpaly rakiet militantov z pásma Gazy v minulosti. "Máme spravodajské informácie o komunikácii medzi teroristami, ktorí hovoria o zlyhávaní rakiet," uviedol Hagari. Dodal, že za uplynulých 11 dní zlyhalo asi 450 odpálených rakiet, ktoré dopadli v rámci územia Gazy.

Izraelská armáda zverejnila aj audio nahrávku takejto údajnej konverzácie s anglickým prepisom.

Počet obetí výbuchu v nemocnici je zatiaľ najsmrteľnejším incidentom od vypuknutia súčasného ozbrojeného konfliktu. Proti útoku už vystúpil Západný breh Jordánu a mnohé krajiny zo širšieho regiónu vrátane Jordánka a Turecka.